Rząd nie będzie rozważał legalizacji narkotyków

Ten rząd nie planuje podejmować ani rozważać decyzji dotyczącej legalizacji narkotyków i ich reglamentowanej sprzedaży - zapewnił w czwartek (19 lutego) w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Warczyński prezentował informację rządu z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2013 r. Za przyjęciem sprawozdania głosować będzie PO, PiS zamierza wstrzymać się od głosu, TR i SLD będą głosować przeciw.

Prezentując stanowisko klubu PO posłanka Joanna Mucha podkreśliła, że ze sprawozdania wynika, iż nie ma znaczącego wzrostu spożycia narkotyków, jednak w ostatnim czasie odnotowuje się wzrost liczby zażywanych dopalaczy. W tym kontekście pozytywnie oceniła procedowany w Sejmie rządowy projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który zakłada wpisanie na listę substancji zakazanych kolejnych 114 substancji psychoaktywnych.

Piotr Chmielowski (SLD) zapowiedział, że jego klub będzie przeciwny przyjęciu sprawozdania. Wskazał, że zawiera on dane z 2011 r., a nie z 2013, którego dotyczy. 

Wniosek o odrzucenie informacji rządu zgłosił Twój Ruch. Poseł tej partii Jacek Kwiatkowski przekonywał, że problem dopalaczy nie został rozwiązany od 2010 r., kiedy to ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział ich delegalizację. 

Ocenił też, że może należałoby uregulować kwestię produkcji i dystrybucji marihuany, bo to zapewniłoby dopływ środków, które mogłyby zostać przeznaczone na profilaktykę i walkę z narkotykami. Jego zdaniem w ten sposób można byłoby odebrać także możliwość działania nielegalnym dilerom tego narkotyku. 

Ustosunkowując się do tego wiceminister zdrowia powiedział, że "ten rząd nie planuje w żaden sposób podejmować i rozważać tego typu decyzji". 

Z przedstawionego przez Warczyńskiego sprawozdania wynika m.in., że najpopularniejszymi substancjami nielegalnymi wśród uczniów są marihuana i haszysz. Wyniki takie przyniosło badanie realizowane w ramach międzynarodowego Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach (European School Survey Project on Alkohol and Drugs - ESPAD) w 2011 r.

Obowiązujący obecnie Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii został opracowany na lata 2011-2016. Jego celem jest ograniczenie używania narkotyków oraz związanych z tym problemów społecznych i zdrowotnych.

Głosowanie nad informacją rządu zaplanowano na piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych