Rząd i RPD docenieni przez ONZ po usunięciu śmieciowego jedzenia ze szkół

Hilal Elver, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. prawa do żywności wydała oświadczenie, w którym wyraża uznanie dla polskiego rządu i Rzecznika Praw Dziecka za działania, które spowodowały usunięcie ze szkół tzw. śmieciowego jedzenia.

- Pragnę wyrazić uznanie dla rządu RP oraz Rzecznika Praw Dziecka za skuteczne przeprowadzenie ostatnich zmian prawa, jak również za wdrożenie przepisów wymagających przestrzegania wytycznych w zakresie żywienia w placówkach oświatowych - napisała w oświadczeniu Hilal Elver, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. prawa do żywności, na zakończenie wizyty w Polsce (18-25 kwietnia).

Ekspertka przez tydzień odwiedzała polskie instytucje w celu zebrania informacji na temat stanu przestrzegania prawa do wyżywienia.

1 września 2016 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, z polskich szkół zniknęło tzw. śmieciowe jedzenie, a stołówki wprowadziły standardy żywienia zalecane przez Instytut Żywności.

- Jestem przekonana, że nowe uregulowania prawne doprowadzą do poprawy stanu zdrowia i jakości życia dzieci. Dla dalszego wzmocnienia ochrony prawa do żywności zachęcałabym Polskę m.in. do ratyfikacji protokołu fakultatywnego do Międzynarodowego paktu praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych oraz, zgodnie z sugestią Rzecznika Praw Dziecka, ratyfikacji protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka - napisała.

Oświadczenie obejmuje w ogólnym zarysie wstępne ustalenia i zalecenia wynikające z informacji uzyskanych w trakcie przeprowadzonej wizyty. Sprawozdanie końcowe przedstawione zostanie na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w marcu 2017 r.

Więcej: www.brpd.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH