Rząd Tuska dobry dla niepełnosprawnych?

Wzrost zatrudnienia wśród niepełnosprawnych, zwiększenie środków na warsztaty terapii zajęciowej oraz innych świadczeń, a także nowe rozwiązania prawne.

To, według posła Marka Plury (PO), niektóre dobre dla osób niepełnosprawnych rozwiązania, wprowadzone w ciągu tysiąca dni rządu Donalda Tuska.

Podsumowanie mijającego w tym tygodniu tysiąca dni rządów koalicji PO-PSL z punktu widzenia środowiska osób niepełnosprawnych sporządził w czwartek szef parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, poruszający się na wózku inwalidzkim poseł Marek Plura (PO).

Jak ocenił, w ciągu minionych trzech lat nastąpiło wiele zmian, długo oczekiwanych przez środowisko niepełnosprawnych, które jest w Polsce bardzo liczne. Według spisu powszechnego z 2002 r., w Polsce jest 5,5 mln osób z niepełnosprawnością. W tej grupie przeważają kobiety.

Do najistotniejszych Plura zaliczył zmiany w prawie i zmniejszenie biurokracji, które przyczyniły się do wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych o blisko 25 proc. w porównaniu do 2007 r. Oznacza to ponad 50 tys. miejsc pracy dla niepełnosprawnych, głównie poza zakładami pracy chronionej.

Poseł podkreślił, że mimo oszczędności budżetowych nastąpiło zwiększenie z 25 do 30 proc. udziału dotacji budżetu państwa do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przywrócono Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i zwiększono (o kilkaset zł na osobę) środki na warsztaty terapii zajęciowej. O jedną czwartą wzrosło świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców, zmuszonych do rezygnacji z pracy i stałej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem; poszerzono też grono osób uprawnionych do tego zasiłku.

Niepełnosprawni – zdaniem posła – dobrze przyjęli także przyznanie emerytur olimpijskich dla wszystkich zdobywców medali na Igrzyskach Paraolimpijskich, a nie - jak wcześniej - tylko dla niektórych.

Inne pozytywy to m.in. dostrzeżenie potrzeb osób niepełnosprawnych przy budowie i modernizacji najważniejszych dworców, lotnisk czy stadionów. Do ich potrzeb dostosowano także gmach parlamentu, który – według Plury – może być teraz wzorem w tym zakresie dla innych instytucji.

– Po raz pierwszy w historii posłowie i senatorowie na wózkach mogą przemówić w sposób godny z mównic Sejmu i Senatu; opracowano też projekty dostosowania Kancelarii Prezydenta i Premiera – podkreślił poseł.

Jego zdaniem, istotne dla niepełnosprawnych było także zagwarantowanie m.in. osobom niewidomym prawa wstępu z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, a także sklepów, restauracji czy szpitali.

Inna zmiana ostatnich lat to m.in. zaostrzenie kar za parkowanie bez uprawnień na miejscach dla pojazdów osób niepełnosprawnych – możliwy za to wykroczenie mandat wzrósł ze 100 do 500 zł; grozi za to także 5 punktów karnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH