Ryzyko jaskry ma związek z paleniem tytoniu

Palacze są bardziej narażeni nie tylko na raka płuc, zawały i udary. Również na takie schorzenia jak jaskra, w wyniku której mogą stracić wzrok.

Palenie papierosów jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania.

– Nałóg, jakim jest palenie, przyspiesza odkładanie blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które ograniczają przepływ krwi. Jednocześnie zmniejsza się ukrwienie oka, w tym także nerwu wzrokowego – przypomina  dr Iwona Filipecka z Kliniki OKULUS w Bielsku-Białej. – Ponadto u palaczy zaburzony jest transport tlenu do tkanek, co dodatkowo pogarsza ich funkcjonowanie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, po papierosa sięga codziennie 8,7 miliona Polaków. Najliczniejszą grupę wśród palaczy stanowią osoby wieku 40-59 lat, które są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia jaskry.

– Jaskra to choroba podstępna, ponieważ przez długi okres ostrość wzroku może być prawidłowa, podczas gdy włókna nerwowe ulegają zanikowi. Nie leczona, powoli, nieodwracalnie doprowadza chorego do ślepoty. Niestety pacjenci zgłaszają się na badania okulistyczne dopiero w momencie utraty wzroku w jednym oku – mówi Iwona Filipecka.

Palenie tytoniu może wpływać nie tylko na jaskrowe uszkodzenie nerwu wzrokowego ale także na rozwój zaćmy, czy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, tzw. AMD. Ryzyko rozwoju zaćmy u palaczy jest o 40 % większe niż u osób niepalących. W przypadku AMD problem jest zbliżony.

– Palenie papierosów, to jeden z czynników rozwoju AMD, co więcej dopiero po 20 latach od rzucenia palenia ryzyko jest podobne jak u osób nigdy nie palących. Dlatego należy jak najszybciej zaprzestać palenia – przestrzega dr Filipecka.

Specjaliści radzą więc, aby osoby po 40. roku życia odwiedzały okulistę przynajmniej raz w roku.

Przypomnijmy, że ustawa antynikotynowa, która zakazuje palenia tytoniu w miejscach publicznych, zacznie obowiązywać od 15 listopada. Wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Onkologii w Warszawie pokazują, że aż 43.7 proc palących Polaków nie zamierza jednak rozstawać się z nałogiem. Na konsekwencje zdrowotne narażeni są także ich najbliżsi, którzy stają się biernymi palaczami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH