Rybnik: w szkołach i przedszkolach pojawią się aktualne dane o czystości powietrza Na tablicach w rybnickich placówkach znajdzie się codziennie aktualizowana informacja o wartości stężenia pyłu zawieszonego PM10. Fot. Fotolia

Tablice z wizerunkiem maskotki Rybnika, prezentującej informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza, trafią 6 grudnia do szkół i przedszkoli w tym mieście. Informacje z rybnickiej stacji pomiarowej będzie przekazywać Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Centralna i zachodnia część woj. śląskiego (w której mieści się Rybnik) to miejsca, w których zwłaszcza zimą powietrze bywa silnie zanieczyszczone. Przyczyną jest głównie smog, skutek spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach paliw niskiej jakości, czasem odpadów. Skala zjawiska wzrasta w rejonach gęsto zaludnionych, a jednocześnie słabiej zurbanizowanych, gdzie zwykle nie dociera np. ciepło systemowe.

Dlatego wraz z sezonem grzewczym lokalne samorządy zaczęły m.in. zapowiadać kontrole używanych przez mieszkańców paliw, apelować do nich o współpracę i zgłoszenia w tym zakresie, wyposażać straże miejskie w dokumenty i narzędzia, a także organizować spotkania szkoleniowo-informacyjne dla mieszkańców.

Jedną z inicjatyw władz Rybnika związanych z ochroną szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza dzieci jest zorganizowanie przez miejskie służby i instytucje systemu informowania o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w szkołach i przedszkolach.

W placówkach tych od 6 grudnia na specjalnie rozmieszczonych tablicach z wizerunkiem Rybka (miejskiej maskotki) codziennie będzie aktualizowana informacja o wartości stężenia pyłu zawieszonego PM10. Dane będą pochodziły ze stacji pomiarowej przy rybnickiej ul. Borki; mają być zamieszczane na tablicach ok. godz. 11.

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzoapiren. Jego średnie stężenie w ciągu doby nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Na tablicach z Rybkiem poziom ten - oznaczający możliwość przebywania na powietrzu przez dowolnie długi czas - będzie oznaczany wymiennymi kartkami w kolorze zielonym. Średni poziom zanieczyszczenia (50-100 mikrogramów na metr sześc.) będzie symbolizował kolor żółty. W takich warunkach powinno się ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych, chorych na astmę, osób z alergią skóry, chorobami oczu i krążenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH