Rusza projekt "Łódź kontra choroby wątroby" Fot. Archiwum

Spotkania edukacyjne, warsztaty z dietetykiem i psychologiem, zajęcia rekreacyjne i badania diagnostyczne - to niektóre elementy projektu "Łódź kontra choroby wątroby", który przez rok będzie realizowany w mieście. Szacuje się, że weźmie w nim udział ponad 45 tys. osób.

Celem projektu jest zmniejszanie zachorowalności na przewlekłe choroby wątroby związane ze stylem życia - w szczególności chodzi o marskość i stłuszczenie wątroby wynikające z otyłości lub nadużywania alkoholu. Na realizację projektu Łódź otrzyma ponad 2,6 mln zł w ramach programu "Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu" ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Pieniądze z funduszy norweskich były rozdzielane przez Ministerstwo Zdrowia na podstawie przeprowadzonej analizy epidemiologicznej. - Wynikało z niej, że w woj. łódzkim jest większy niż w innych regionach kraju odsetek mieszkańców cierpiących na dolegliwości wątroby. Stąd takie a nie inne przeznaczenie środków z dotacji - poinformował PAP w poniedziałek (23 marca) Grzegorz Gawlik z łódzkiego Urzędu Miasta.

Projekt adresowany jest do trzech grup: dzieci i młodzieży, a także kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 64 lat zagrożonych nadużywaniem alkoholu bądź z nadwagą lub otyłością. Działania adresowane do dzieci i młodzieży będą koncentrować się na minimalizowaniu ryzyka zachorowania na przewlekłe choroby wątroby poprzez profilaktykę, edukację zdrowotną i promowanie zdrowego stylu życia.

Dla młodszych dzieci planowane są przedstawienia teatralne oraz warsztaty plastyczne i kulinarne, dla młodzieży - warsztaty z dietetykiem i psychologiem.

Zaplanowano również szkolenie dla pielęgniarek medycyny szkolnej. Miasto chce przeszkolić 30 edukatorów zdrowego stylu życia, którzy będą prowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży również po zakończeniu projektu.

Dla dorosłych mieszkańców zaplanowano spotkania edukacyjne dotyczące czynników zwiększających ryzyko przewlekłych chorób wątroby, warsztaty psychologiczne i dietetyczne.

W ramach projektu przewidziano też badania diagnostyczne dla osób z otyłością i nadwagą (USG jamy brzusznej), konsultacje lekarza i dietetyka oraz program pomocy psychologicznej. Nie zabraknie oferty aktywnego wypoczynku - będą rajdy rowerowe, wycieczki piesze, zajęcia nordic walking, warsztaty taneczne czy ćwiczenia z instruktorem w łódzkich parkach.

Projekt realizowany będzie przez rok, do kwietnia 2016 r., a zakończy go konferencja połączona z piknikiem rodzinnym. Udział we wszystkich zajęciach i warsztatach będzie bezpłatny, a Urząd Miasta szacuje, że skorzysta z nich w sumie ponad 45 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH