Ruchy kadrowe w NFZ: odwołanie dyrektora oddziału i powołanie wiceprezesa w centrali

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz skierowała w poniedziałek (3 września) do ministra zdrowia wniosek o powołanie Marcina Pakulskiego na stanowisko zastępcy prezesa NFZ ds. medycznych. Tego samego dnia rozpoczęła procedurę odwołania dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz obejmując fotel prezesa NFZ, zapowiadała, że ma zamiar kierować Funduszem "kolektywnie" i planuje powołanie trzech zastępców. Obecnie jest jeden wiceprezes NFZ - Zbigniew Teter, zastępca prezesa ds. służb mundurowych. Trwa też nabór na stanowisko zastępcy prezesa NFZ ds. finansowych.

Trzecim zastępcą będzie najprawdopodobniej właśnie Marcin Pakulski, którego kandydaturę na to stanowisko 30 sierpnia br. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała Rada Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowy wiceprezes ds. medycznych
Marcin Pakulski wciąż jeszcze pełni obowiązki dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Jest lekarzem pulmonologiem. Skończył Akademię Medyczną we Wrocławiu. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania i marketingu na Politechnice Częstochowskiej. Jego specjalność to zarządzanie w ochronie zdrowia.

W 1995 roku rozpoczął pracę w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie. Tam w latach 1995-2003 zajmował kolejno na stanowiska młodszego asystenta i asystenta. Potem objął stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Częstochowy.
Od 2004 r. był dyrektorem naczelnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu, natomiast w roku 2007 został dyrektorem naczelnym SPZOZ Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

7 lutego 2008 r. został powołany na stanowisko p.o. dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach. Na tym stanowisko pozostał do marca 2008 roku, kiedy to został zastępcą dyrektora ds. medycznych w Śląskim NFZ. Od lipca 2012 roku powrócił do roli p.o. dyrektora oddziału Funduszu w Katowicach.

Odwołany za kontraktowanie?
Poza powołaniem nowego wiceprezesa prezes NFZ Agnieszka Pachciarz  rozpoczęła też 3 września procedurę odwołania Jana Wojciecha Bieńkiewicza ze stanowiska dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Biuro prasowe NFZ w komunikacie dotyczącym odwołania  Bieńkiewicza nie podaje powodów takiej decyzji, jednak może ona mieć związek z przebiegiem kontraktowania w województwie łódzkim na początku br.

Przypomnijmy, że sprawą tego kontraktowania zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która na początku lutego wszczęła śledztwo w sprawie konkursów ogłoszonych przez NFZ. Co więcej, ze względu na wagę sprawy i rozmiary ewentualnych szkód prokurator, który wszczął śledztwo, zlecił jego prowadzenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Z zawiadomień, które wpłynęły do prokuratury wynika, że Fundusz odstąpił od sprawdzania wiarygodności złożonych ofert, w wyniku czego doszło do poświadczenia nieprawdy i nadużyć. Łódzkim oddziałem NFZ zajęła się też Najwyższa Izba Kontroli oraz centrala Funduszu.

Czytaj: W Łodzi "starzy" walczą z "nowymi", jest śledztwo. Czy prokurator ujawni tajemnice kontraktowania świadczeń?

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, w styczniu odwołania od wyników konkursu złożyło w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ ponad 700 placówek medycznych. Dyrektorzy miejskich poradni, którzy uzyskali znacznie mniej kontraktów na usługi medyczne, interweniowali, ponieważ ich placówkom groziła likwidacja.

Nie sprawdzili komu dają umowy?
W sprawie kontraktowania do prokuratury złożono cztery zawiadomienia. Jedno podpisane przez kilkunastu dyrektorów placówek z różnych dzielnic Łodzi, drugie od dyrektora Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, trzecie od właścicieli niepublicznej przychodni z Brzezin i czwarte doniesienie od dyrektora IV Szpitala Miejskiego im. Jordana w Łodzi.

Dyrektor Łódzkiego OW NFZ Jan Wojciech Bieńkiewicz zapowiedział, że wobec podmiotów, co do których istnieją wątpliwości, zostaną przeprowadzone kontrole.

Obietnica ta została złożona po tym, gdy dyrektorzy przychodni pozbawionych kontraktów ujawnili, że dyrekcja łódzkiego oddziału Funduszu wydała w listopadzie 2011 roku wewnętrzne zarządzenie w sprawie odstąpienia od przeprowadzania kontroli składanych ofert przed rozstrzygnięciem konkursów.

Beata Aszkielaniec, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ, tłumaczyła w lutym br., że konkurs w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej został ogłoszony pod koniec listopada a do 31 grudnia powinien zostać zakończony.

W związku z tym - jak wyjaśniała - ogrom pracy był tak wielki, że Fundusz musiał odstąpić od sprawdzania rzetelności ofert, bo fizycznie nie dałby rady tego przeprowadzić. Przekonywała, że zweryfikowanie kilku tysięcy ofert i sprawdzenie kilkuset podmiotów w tak krótkim czasie jest nierealne.
Wcześniej zmiany w  Mazowieckim OW
Jak informowaliśmy już na portalu rynekzdrowia.pl, 27 sierpnia prezes NFZ odwołała szefową mazowieckiego oddziału Funduszu Barbarę Misińską.

Do czasu przeprowadzenia procedury konkursowej wyboru nowego dyrektora mazowieckiego oddziału, jego obowiązki będzie pełnił zastępca dyrektora do spraw medycznych Mirosław Jeleniewski.

Jako powody odwołania prezes NFZ wskazywała m.in. decyzje Misińskiej dotyczące wynajmu siedziby warszawskiego NFZ oraz niestosowanie się do zaleceń centrali Funduszu.

Czytaj: Agnieszka Pachciarz odwołała szefową mazowieckiego NFZ - nie było zaufania

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH