Ruch Palikota: potrzebne ponadpartyjne porozumienie na rzecz głuchych

Ruch Palikota zapowiada rozmowy ze wszystkimi klubami parlamentarnymi ws. powołania ponadpartyjnego zespołu ds. osób głuchych. Zespół miałby przygotować projekty zmian w prawie uwzględniające postulaty Polskiego Stowarzyszenie Głuchych i Niedosłyszących.

Polskie Stowarzyszenie Głuchych i Niedosłyszących (PSGiN) postuluje m.in., by w Polskiej Radzie Języka Migowego znalazło się co najmniej pięć osób głuchych.

Jak podkreślali przedstawiciele stowarzyszenia na konferencji prasowej w Sejmie, ustawa o języku migowym, która zaczęła obowiązywać w kwietniu, tego nie zapewnia. Ich zdaniem, brak takich ustawowych gwarancji spowodował, że w nowo powołanej Radzie nie znalazła się ani jedna osoba głucha.

Przedstawiciele PSGiN twierdzą, że stało się tak mimo zapewnień ze strony pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceministra pracy Jarosława Dudy, że w Radzie znajdą się dwie osoby głuche.

- Polskie Stowarzyszenie Głuchych i Niedosłyszących zgłosiło swoich kandydatów do Rady Języka Migowego 8 czerwca br. Radę powołano 7 grudnia - jest to bardzo długi odstęp czasowy. Uważamy to za niepoważne traktowanie i brak szacunku wobec społeczności osób głuchych - napisano w stanowisku stowarzyszenia przekazanym dziennikarzom.

Reprezentanci środowiska głuchych i niedosłyszących oceniają, że powołanie do Polskiej Rady Języka Migowego wyłącznie osób słyszących, które - jak podkreślali - nie znają do końca specyfiki i problemów osób głuchych - narusza zarówno Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych, jak i polską konstytucję.

Palikot zapowiedział na konferencji, że jego partia zaangażuje się w stworzenie ponadpartyjnego porozumienia na rzecz zmian w ustawie o języku migowym, realizujących postulaty środowiska głuchych. Podkreślił, że problemów do rozwiązania jest więcej niż tylko kwestia składu Rady Języka Migowego. Wymienił na przykład trudności osób głuchych ze znalezieniem pracy.

Otwartość na dyskusje zadeklarowała PO i PSL. Sojusz zapowiedział, że odniesie się do propozycji Ruchu, gdy będzie znał jej szczegóły. 

Z kolei Stanisław Szwed (PiS) uważa, że nie ma potrzeby powoływania specjalnego zespołu zajmującego się problemami osób głuchych, ponieważ kwestiami tymi zajmuje się już sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, której jest wiceprzewodniczącym. Podobnie sądzi klub Solidarnej Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH