Rozporządzenie sklepikowe zostaje. Będzie poradnik, jak je stosować Będzie poradnik nt. rozporządzenia sklepikowego. Fot. Archiwum

Resort zdrowia nie wycofuje się z tzw. rozporządzenia sklepikowego. W ocenie ekspertów jest ono bowiem naprawdę dobre. MZ zapowiada natomiast opracowanie poradnika jak stosować wspomniane rozporządzenie. Poradnik pojawi się za 2-3 tygodnie.

We wtorek (29 września) w Instytucie Żywności i Żywienia doszło do spotkania w sprawie tzw. rozporządzenia sklepikowego, które wskazuje jak ma wyglądać żywienie dzieci na stołówkach przedszkolnych i szkolnych oraz w szkolnych sklepikach. W spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IŻŻ wzięli udział m.in. eksperci, którzy uczestniczyli w pracach nad nowymi przepisami, a także przedstawiciele oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz ajenci, intendenci i pracownicy stołówek.

Resort stawia na walkę z otyłością
Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera zapewniała, że resort zdaje sobie sprawę, iż obowiązujące od 1 września tzw. rozporządzenie sklepikowe jest bardzo restrykcyjne, jednak ministerstwo kierowało się przede wszystkim tym, aby dzieci w szkole mogły być również edukowane pod względem żywienia.

- Resortowi zdrowia zależało na tym, by produkty, które są sprzedawane na śniadanie czy obiad składały się z pokarmów różnego asortymentu, tak żeby promować i uczyć dzieci nowych nawyków żywieniowych. Jest to dla nas szczególnie ważne ponieważ mamy w Polsce do czynienia z narastającym problemem nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Aby móc dać temu odpór, musimy zacząć od edukacji dzieci. Doskonałym miejscem do tego jest właśnie szkoła, i obecne w nich sklepiki szkolne - przekonywała wiceminister.

Dodała również, że resort nie wyklucza ewentualnych korekt i doprecyzowania przepisów rozporządzenia, jednak na pewno nie wycofa się z tego głównego założenia, jakim jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci, a także z zapisów dotyczących ograniczenia spożycia soli i cukru.

- Nasze stanowisko jest jednoznaczne. My nie zabraniamy soli czy cukru. Chodzi nam jednak o to, aby kompot był słodki sam w sobie, ponieważ jest tam wystarczająca ilość owoców, które nadadzą mu smak i słodycz. Jeśli chodzi o sól, to stoimy na stanowisku, iż nie powinno się dosalać potraw, które już tę sól posiadają - wyjaśniła.

Poradnik interpretacyjny
Przedstawicielka resortu zaznaczyła również, że Ministerstwo Zdrowia, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w związku z interpretacją i stosowaniem nowych przepisów, opracuje specjalny poradnik, w którym zostaną doprecyzowane przepisy budzące wątpliwości. Poradnik implementacyjny zostanie opublikowany m.in. na stronach resortu zdrowia oraz IŻiŻ w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH