Rozpoczyna się spotkanie ministra zdrowia i rezydentów Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski zadeklarował, że lekarze wchodzą na to spotkanie "pełni nadziei na to, że po tylu spotkaniach pojawi się konkretna propozycja". Fot. Fotolia

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog” rozpoczyna się w piątek (19 stycznia) spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek. MZ zapowiada, że podczas rozmów wysłucha lekarzy i przedstawi swoje propozycje.

- Mamy bardzo konkretne propozycje, pan premier Mateusz Morawiecki powiedział, że służba zdrowia będzie priorytetem naszego rządu i krok po kroku, miesiąc po miesiącu to będziemy realizowali - powiedział przed spotkaniem minister zdrowia.

- Dlatego też mam nadzieję, że te rozmowy będą życzliwe, otwarte i konkretne - dodał.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył przy tym, że "problemy polskiej służby zdrowia nie rozpoczęły się wczoraj i niestety nie zakończą się jutro". - Te bolączki polskiej służby zdrowia musimy wspólnie i dla dobra polskiego pacjenta rozwiązywać - powiedział.

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski zadeklarował z kolei, że lekarze wchodzą na to spotkanie "pełni nadziei na dobrą zmianę w ochronie zdrowia, nadziei na to, że po tylu spotkaniach pojawi się konkretna propozycja".

- Eskalacja tego konfliktu nie służy nikomu, stronie rządowej, lekarzom, a przede wszystkim pacjentom. Jesteśmy tutaj, by konflikt jak najszybciej zażegnać - dodał Jankowski.

Resort zdrowia zapowiadał, że w spotkaniu, poza ministrem Szumowskim, udział weźmie także wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, która uczestniczyła też w poprzednich rozmowach z lekarzami, oraz nowo powołany wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, wcześniej doradca premiera Mateusza Morawieckiego w ministerstwie finansów.

Młodzi lekarze protestują od 2 października; domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń.

Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy - zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo; dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 4 tys. lekarzy; zdaniem protestujących takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

Minister Konstanty Radziwiłł - do niedawna szef MZ - wskazywał, że postulat rezydentów o zwiększaniu nakładów na ochronę zdrowia jest słuszny i rząd stopniowo go realizuje. Podnosił, że ustawa, którą przygotował rząd, i która niedawno weszła w życie przewiduje, że nakłady na opiekę zdrowotną będą stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 r.

Radziwiłł podnosił też m.in. że rezydenci otrzymali podwyżki i gwarancję wzrostu wynagrodzeń m.in. na podstawie przepisów o wynagrodzeniach zawodów medycznych oraz odrębnego rozporządzenia. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl, Olga Zakolska, Krzysztof Markowski

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH