Rozmowy ministra zdrowia z rezydentami w piątek o godz. 17 Na zdjęciu Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Fot. Archiwum

Rozmowy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z rezydentami rozpoczną się w piątek (5 stycznia) o godz. 17 w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Zdrowia.

Na spotkanie zaprosił rezydentów minister Konstanty Radziwiłł.

Protestujący domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB do 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych. Od listopada prowadzą akcję wypowiadania klauzuli opt-out, czyli dobrowolnej zgody lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

Na początku tygodnia MZ podało, że klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 3,5 tys. z 88 tys. lekarzy pracujących w szpitalach. W czwartek wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że liczba wypowiedzeń spadła z dnia na dzień z 3572 do 3422. Porozumienie Rezydentów OZZL szacuje, że takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.

W ostatnich dniach minister Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że sytuacja w ochronie zdrowia jest pod kontrolą i nie wydarzyło się nic zagrażającego życiu pacjentów. 

Resort zdrowia wskazuje, że postulaty protestujących są realizowane. MZ zauważa, że niedawno weszła w życie ustawa, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku. Zwraca też uwagę, że od stycznia wynagrodzenia zasadnicze młodych lekarzy po raz kolejny wzrosły i obecnie wynoszą one od 3,6 tys. zł do 4,7 tys. zł.

- Dzisiaj lekarze rezydenci zarabiają o co najmniej 500 zł więcej niż jeszcze pół roku temu, a niektórzy więcej o 1,7 tys. zł miesięcznie. To są naprawdę duże podwyżki - mówił Radziwiłł. Kolejne są planowane od 1 stycznia 2019, 2020 i 2021 r.

- Minister Radziwiłł jeszcze jako prezes Naczelnej Izby Lekarskiej sugerował, że dwie średnie krajowe dla lekarza bez specjalizacji i trzy średnie krajowe dla lekarza ze specjalizacją to jego cel. Oczekujemy, że zostanie on spełniony - przypominał przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz.

Rezydenci zwrócili się z prośbą o pilne spotkanie do premiera Mateusza Morawieckiego. Premier pytany przez dziennikarzy, czy spotka się z młodymi lekarzami, odpowiedział, że "na razie na pewno spotka się z nimi minister zdrowia, bo jest do tego wyznaczony". - Ja będę chciał jak najbardziej dopomóc w rozwiązanie tego problemu - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH