Rozmawiajmy z pacjentami. Chodzi o ich zdrowie, a nie polityczną poprawność

Podczas wrześniowego kongresu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego lekarze spotkali się z pacjentami na zorganizowanych specjalnie dla nich sesjach. Koalicja pacjentów miała swój udział w powstaniu polskiego cancer planu przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Organizacje pacjenckie wyraźnie zyskują na znaczeniu.

W Polskim Towarzystwie Reumatologicznym od 2012 roku działa sekcja ds. współpracy ze stowarzyszeniami pacjentów.

- Praca tej sekcji jest wyrazem nowego myślenia m.in. na temat współpracy z pacjentem w zakresie terapii, rozumianej nie tylko jako stosowanie zaleceń lekarskich, ale również jako wzajemne partnerstwo - mówi nam Katarzyna Suchoń, przewodnicząca wspomnianej sekcji PTR, opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii.

Jak przyznaje Monika Zientek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem", faktycznie doszło do zmiany w relacjach lekarz - pacjent w kierunku większego partnerstwa w koordynowaniu leczenia. - Ta tendencja jest  widoczna zwłaszcza w środowiskach chorych z chorobami przewlekłymi, w tym reumatycznymi - dzieli się spostrzeżeniami.

Dodaje: - Podobne zmiany obserwujemy w postrzeganiu stowarzyszeń pacjenckich przez konsultantów krajowych, wojewódzkich czy lekarskie towarzystwa naukowe. Coraz częściej, a właściwie już regularnie przedstawiciele stowarzyszeń są zapraszani do współorganizowania sesji pacjenckich towarzyszących konferencjom naukowym.

- Takie spotkania są miejscem wymiany poglądów, dzielenia się obawami, ale także sprzyjają rozmowom o obecnej sytuacji w danej dziedzinie medycyny, w naszym przypadku w reumatologii. Oprócz wsparcia merytorycznego w postaci wykładów, stowarzyszenia otrzymują również wsparcie finansowe dla zorganizowania swojej sesji - wskazuje Monika Zientek.

Wspólnie o leczeniu
Podczas odbywającego się na początku września kongresu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego zorganizowano kilka sesji edukacyjnych z udziałem lekarzy i przedstawicieli organizacji pacjenckich. Do pacjentów zwracał się m.in. prof. Eugeniusz Kucharz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prezes zarządu głównego PTR.

- Zapewniłem pacjentów, że to oni są celem naszego działania, bo wszystkie nasze dyskusje zmierzają ku odpowiedzi na pytanie jak lepiej ich leczyć. Pytamy ich o zdanie na ten temat. Nikt tak dobrze jak pacjenci nie opowie nam o codzienności w jakiej zmagają się z chorobą - mówił nam profesor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH