Rośnie liczba zaburzeń płodności wśród Polaków Spada liczba i jakość produkowanych przez mężczyzn plemników. Fot. Fotolia

Spada liczba i jakość produkowanych przez mężczyzn plemników. W ramach kampanii społecznej "Płodny Polak" w Warszawie, Białymstoku i Katowicach ruszyła akcja bezpłatnych badań nasienia.

Jak wykazują badania, spada liczba i jakość produkowanych przez mężczyzn plemników. Szacuje się, że niepłodność dotyka już ok. 1,5 mln par w Polsce. W około 35 proc. przypadków odpowiada za nią czynnik męski - najczęściej zły stan nasienia.

Kampania społeczna "Płodny Polak" ma na celu zwrócenie uwagi młodych mężczyzn, zwłaszcza nieposiadających jeszcze dzieci, na rosnącą liczbę zaburzeń płodności wśród Polaków. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości mężczyzn w zakresie czynników i zachowań związanych ze współczesnym stylem życia negatywnie wpływających na męską płodność.

Kampania, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Andrologiczne oraz Polskie Towarzystwo Urologiczne zachęca również do profilaktycznych badań nasienia. Koordynuje ją Klinika Leczenia Niepłodności "Bocian", jeden z realizatorów rządowego programu refundacji in vitro. Badania będą realizowane przez cały lipiec w trzech placówkach Kliniki Bocian w Warszawie, Białymstoku i Katowicach.

Co wpływa na płodność mężczyzn?

- Negatywny wpływ na płodność mężczyzn mogą mieć nie tylko przebyte choroby, urazy, ale też czynniki środowiskowe oraz niewłaściwy styl życia. Badanie nasienia jest bezbolesne, nieinwazyjne i może przynieść cenne informacje odnośnie możliwości poczęcia dziecka. Diagnoza jest niezmiernie ważna, bowiem w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, można podjąć odpowiednie metody leczenia, by partnerka mogła zajść w ciążę, a czasem dla poprawy jakości plemników wystarczy zmiana szkodliwych dla nasienia przyzwyczajeń - powiedział Piotr Pietrewicz, dyrektor diagnostyki laboratoryjnej oraz laboratorium IVF w Klinikach Leczenia Niepłodności "Bocian".

Badanie nasienia jest podstawowym działaniem pozwalającym na diagnozę męskiej płodności. Próbka podlega ogólnej kontroli koloru, pH, zapachu, lepkości i objętości, jak również ocenie mikroskopowej, gdzie sprawdza się liczbę plemników w milimetrze nasienia, a także ich żywotność, budowę oraz ruchliwość. Badanie pozwala nie tylko określić zdolności prokreacyjne mężczyzny, ale również dostarcza informacji o stanie zdrowia, umożliwia chociażby wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH