GRUPA PTWP

Rosja: zakażą palenia od 2015 r.

  • PAP/Rynek Zdrowia
  • 04-10-2010 15:37

Rosja chce wprowadzić od 2015 r. zakaz palenia w miejscach publicznych. Celem jest zmniejszenie liczby palaczy o 25 proc.

– Każdego roku umiera w Rosji z powodu palenia papierosów od 350 tys. do 500 tys. osób – czytamy w programie antynikotynowym zamieszczonym w poniedziałek (4 października) na stronie internetowej rosyjskiego rządu.

W Rosji pali, w zależności od regionu, od 53 do 80 procent mężczyzn i od 13 do 47 procent kobiet, a wśród młodzieży 28-55 procent chłopców i 15-55 procent dziewcząt.

Rząd rosyjski postanowił zakazać wszelkiej reklamy papierosów od 2011 r. Reklama tytoniu, zakazana w radiu i telewizji od 1996 roku, jest w dalszym ciągu dopuszczalna w prasie drukowanej, z wyjątkiem pierwszej i ostatniej strony, a także w metrze, na lotniskach i dworcach.

– Rosja będzie także stopniowo zwiększać podatki od wyrobów tytoniowych, aby zrównać krajową cenę papierosów z cenami europejskimi – zapowiedział Dmitrij Janin, jeden z autorów planu ograniczenia palenia.

W Rosji paczka papierosów kosztuje około 40 rubli (1 euro). Można tu palić w restauracjach i barach, co jest zakazane w wielu krajach UE.

Rosja ratyfikowała w 2008 roku konwencję WHO w sprawie walki z paleniem, podpisaną przez ponad 100 krajów od jej przyjęcia w 2003 roku.

Czytaj więcej:    Rosja |  zakaz palenia w miejscach publicznych

Brak komentarzy

PARTNER PORTALU
partner portalu rynekzdrowia.pl
reklama
Przetargi
Wyszukiwarka ofert przetargów UZP
Praca
Wyszukiwarka ofert pracy
Copyright by Rynek Zdrowia