Rodzice dzieci niepełnosprawnych z 14 postulatami na okrągły stół

14 postulatów chcą przedstawić podczas spotkania okrągłego stołu w sprawie niepełnosprawnych, które odbędzie się 30 kwietnia w MPiPS, rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi. Jednym z nich będzie postulat zwaloryzowania zasiłku pielęgnacyjnego.

- Zasiłek obecnie wynosi 153 zł miesięcznie i jego wysokość nie była zmieniana od ośmiu lat - powiedziała w środę (23 kwietnia) podczas konferencji prasowej w Sejmie Maja Szulc, mama niepełnosprawnego 15-letniego Martina.

Rodzice, którzy kilkanaście dni temu zawiesili swój protest, który przez 3 tygodnie odbywał się na sejmowym korytarzu, podkreślili, że nie zamierzają już okupować Sejmu. Choć nie są jeszcze w pełni usatysfakcjonowani przyjmowanymi przez parlament rozwiązaniami, to cieszy ich propozycja rozmów ze strony ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

- Okrągły stół to nie spotkanie towarzyskie. Okrągły stół uważamy za rozszerzenie negocjacji pomiędzy premierem, przedstawicielami jego rządu a komitetem protestacyjnym, który zawiązał się podczas okupacji Sejmu - zaznaczyła Szulc. - Mamy nadzieję, że nie będą to rozmowy polityczne, tylko merytoryczne - dodała.

Rodzice zapowiedzieli, że wezmą udział w środowym posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny, która zaopiniuje poprawki Senatu do ustawy podwyższającej świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci; będą też w Sejmie podczas głosowań.

Protestujący rodzice dzieci niepełnosprawnych wywalczyli podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego, które otrzymują jako jedyna grupa; od maja wzrośnie ono do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł - czyli do wartości prognozowanej na 2016 r. płacy minimalnej netto.

Inna ustawa - przywracająca wsparcie dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych przeszła bez senackich poprawek i czeka na podpis prezydenta. Na jej podstawie opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych otrzymają 520 zł zasiłku. Ustawa powstała po tym, gdy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część zapisów obowiązującej od zeszłego roku nowelizacji, która odebrała im prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Ustawa nie przywraca jednak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ale wprowadza nowy rodzaj zasiłku przeznaczonego specjalnie dla tej grupy. Z tego powodu opiekunowie nie przerwali swego protestu przed Sejmem, bo uważają, że ustawa nie realizuje wyroku TK.

Zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie przysługuje: niepełnosprawnym dzieciom; osobom niepełnosprawnym w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; osobom powyżej 16. roku życia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 lat; zasiłek przysługuje także osobom, które ukończyły 75 lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH