Rezydenci zapowiadają powrót do protestu. MZ przekonuje, że porozumienie jest realizowane Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia - zapowiadają rezydenci. Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Realizujemy każdy z punktów porozumienia zawartego z lekarzami rezydentami - zapewnił w piątek (6 lipca) minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. W ten sam piątek Porozumienie Rezydentów OZZL oceniło, że szef resortu i rząd "zerwali" zawarte porozumienie i zapowiedziało wznowienie protestu.

"Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to, co nastąpi. Nie możemy już inaczej walczyć o normalność w systemie opieki zdrowotnej" - napisali w piątek rezydenci we wpisie na Twitterze.

Chodzi o przyjętą w czwartek (5 lipca) przez Sejm ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w której nie zostały uwzględnione poprawki proponowane przez rezydentów. Te same poprawki poprawki przyjęła wcześniej sejmowa Komisja Zdrowia.

Rezydenci: mamy kilka uwag
Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL zwracał w środę (4 lipca) uwagę na posiedzeniu Komisji, że w lutowym porozumieniu zawarty został zapis, iż wynagrodzenia specjalistów wzrosną od 1 lipca br. Ze względu na tempo legislacji tak się nie stało i budzi to zrozumiały niepokój środowiska.

- Ponadto w art. 131, najważniejszym, dotyczącym przeznaczenia większych nakładów na ochronę zdrowia, dopisano niezgodnie z porozumieniem dwa punkty: dodatkowe środki dla AOTMiT oraz na Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. To oznacza, że realnie mniejszy procent PKB trafi na realizację świadczeń zdrowotnych. Te dwa punkty powinny być wykreślone z projektu ustawy - wskazywał Łukasz Jankowski.

Z kolei do zagadnień, które zawarto w porozumieniu, a nie wpisano do ustawy, należy w jego ocenie nie uwzględnienie np. faktu, że rezydenci mogą dyżurować także nocą, w godzinach nadliczbowych, gdzie wynagrodzenie za dyżury powinno być większe. Jest także sprawa „bonu patriotycznego”. Miał być odpracowywany w Polsce, ale nie tylko w jednostkach mających kontrakt z NFZ.

W piątek Porozumienie Rezydentów, we wpisie jaki pojawił się na Facebooku, zakomunikowało, że "w punkcie dotyczącym ustawy 6% złamano porozumienie z PR OZZL". "Konsekwencje zostaną wyciągnięte. Pod koniec lipca odbędzie się zebranie wszystkich organizacji lekarskich i ustalenie planu działania" - czytamy w w dalszej części wpisu.

"Jak widać partia rządząca podpisując porozumienie chciała tylko wyciszyć protest. Ale nie wyciszy go już więcej, przynajmniej dopóki nie będzie normalnie" - twierdzą rezydenci.

Zdaniem Porozumienia Rezydentów OZZL niemal 200 mln zł zostało kreatywnie zaksięgowane jako wzrost nakładów, tymczasem pieniądze są odbierane pacjentom i trafią do urzędników.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych