Rezydenci: zaczynamy głodówkę, bo łakniemy zmian w ochronie zdrowia Koszulki protestacyjne już są przygotowane; FOT. Twitter

"2 października rozpoczynamy protest głodowy ponieważ ochrona zdrowia w Polsce umiera. Polscy lekarze łakną normalności! I wspólnie będą o nią walczyć" - informuje Porozumienie Rezydentów OZZL. Akcję popiera Porozumienie Zawodów Medycznych, które w piątek (29 września) zawiązało Komitet Protestacyjny PZM.

Rozpoczęcie głodówki "przeciwko głodowym pensjom" młodzi lekarze zapowiadali od kilku miesięcy. Jednak zarówno przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM), jaki i wchodzącego w jego skład Porozumienia Rezydentów OZZL podkreślają, że kwestie płacowe są ważnym, ale tylko jednym w kilku powodów, dla których zdecydowali się na protest.

„Domagamy się realnych działań rządu, a nie pozornych ruchów, które poprawią sytuację w publicznym systemie (ochrony zdrowia - przyp.red). Żądamy zmian, które doprowadzą do wzrostu dostępności leczenia i diagnozowania pacjentów oraz poprawy warunków pracy dla pracowników ochrony zdrowia” - piszą rezydenci z PR OZZL na swoim profilu.

Kto weźmie udział w głodówce, czyli pacjenci nie ucierpią
"Jesteśmy głodni zmian w ochronie zdrowia! Dlatego po setkach spotkań z politykami, po manifestacjach, po przygotowaniu obywatelskiego projektu ws. warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia oraz zebraniu blisko ćwierć miliona podpisów, szykujemy się do zaostrzenia formy protestu. Polscy lekarze łakną normalności! I wspólnie będą o nią walczyć" - zapowiadają rezydenci.

- W proteście biorą udział rezydenci z PR OZZL oraz przedstawiciele innych zawodów medycznych. PR OZZL jest organizatorem protestu, a popiera go Porozumienie Zawodów Medycznych skupiające 12 związków zawodowych i inne organizacje” - czytamy we wspólnym stanowisku PZM i PR OZZL. Zawarte są w nim główne postulaty, w tym:

• Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego, nie niższego niż 6,8% PKB w ciągu trzech lat
• Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego
• Likwidację biurokracji w ochronie zdrowia
• Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia.

Organizatorzy protestu informują, że "głodować będą wybrani reprezentanci PR OZZL. Inne osoby wesprą protest, biorąc udział w akcji oddawania krwi w regionalnych punktach krwiodawstwa w największych miastach w całej Polsce. Nasi pacjenci w żaden sposób nie ucierpią na tej akcji" - zapewniają.

Zaznaczają, że protest z założenia jest bezterminowy: - Protest może się zakończyć polubownie, gdy rząd przedstawi nam dokumenty, zapewniające realizację naszych postulatów lub stan zdrowia osób, które podjęły tę heroiczną decyzję zmusi je do zaprzestania głodówki - informuje PZM i PR OZZL.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH