Rezydenci we Wrocławiu i Gdańsku dołączyli do protestu głodowego Fot. PTWP

Pięć osób - lekarzy rezydentów, rozpoczęło w sobotę (21 października) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu protest głodowy. Z kolei w Gdańsku, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, protest taki rozpoczęły cztery lekarki rezydentki.

Jak powiedział w sobotę student wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego Krzysztof Kowalski, głodówkę w sobotę rozpoczęło pięć osób, a w najbliższym czasie mają do nich dołączyć kolejne. - Protestujący prowadzą głodówkę w holu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej - powiedział Kowalski. Dodał, że głodują przede wszystkim lekarze rezydenci, ale mają do nich dołączyć również przedstawiciele innych zawodów medycznych.

Kowalski poinformował również, że w środę (25 października) we Wrocławiu odbędzie się marsz przedstawicieli zawodów medycznych, w geście poparcia protestu.

Z kolei w Gdańsku w sobotę protest głodowy rozpoczęły cztery lekarki rezydentki solidaryzując się z innymi lekarzami w kilku innych miastach w Polsce. Jak poinformował wicerzecznik Porozumienia Rezydentów OZZL lek. Daniel Łuszczewski, młode lekarki zaczęły głodówkę na korytarzu przy sali wykładowej Centrum Medycyny Inwazyjnej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, największej placówce szpitalnej w mieście.

Rezydenci protestują od 2 października - część z nich prowadzi głodówkę w Warszawie, a także w Szczecinie, Lesznie i Łodzi. W piątek protest głodowy rozpoczęły w dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie cztery osoby. Od soboty protest prowadzony jest w Gdańsku i we Wrocławiu.

Lekarze rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Chcą podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

Radziwiłł: coraz mniej rozumiem powody protestu
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. W 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH