Rezydenci przed manifestacją przypominają postulaty Rezydenci przypominają z jakimi postulatami jadą manifestować do Warszawy. Fot. archiwum

Lekarze rezydenci przygotowują się do sobotniej (18 czerwca) manifestacji w Warszawie i przypominają swoje postulaty. Pierwszy z nich to wzrost wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów do 200 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego spodziewa się ok. 2000 młodych lekarzy i sympatyków, którzy pojawią podczas manifestacji. Rezydenci przemaszerują ulicami sprzed Ministerstwa Zdrowa do siedziby premiera rządu RP.

W wielu województwach rezydenci kończą przygotowania organizacyjne do wyjazdu. Jak podaje w komunikacie Porozumienie Rezydentów, delegacja z województwa śląskiego, licząca około 200 lekarzy, wyjeżdża do Warszawy w sobotę o godzinie 8.30 z dwóch miejsc w regionie: z Katowic, ul. Grażyńskiego (okolice Domu Lekarza) i z Zabrza ,ul. Gdańska (okolice Multikina).

Rezydenci przypominają z jakimi postulatami jadą manifestować do Warszawy:

1. Wzrost wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w związku z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, zmiana art. 16 j. ust. 3 z 70 proc. na 200 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
2. Wprowadzenie wynagrodzenia dla opiekunów specjalizacji (obecnie brak).
3. Dostosowanie procedur wymaganych w programie specjalizacji do realiów.
4. Przestrzeganie prawa do odpoczynku i właściwe rozliczanie dyżurów medycznych.
5. Realna liczba miejsc szkoleniowych w oddziałach.
6. Możliwość zdawania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w czasie ostatniego roku pracy w ramach szkolenia specjalizacyjnego.
7. Ustanowienie jednego wiodącego podręcznika, z którego na PES ułożonych zostanie minimum 60% pytań.
8. PES weryfikujący wiedzę realną, przydatną w codziennej pracy specjalisty.
9. Publiczne udostępnienie pytań każdorazowo po PES i LEK/LDEK z podaniem źródła, co pozwoli na weryfikację jakości merytorycznej pytań.
10. Zapewnienie rezydentury dla każdego lekarza kończącego staż podyplomowy, w tym ulepszenie systemu aplikacji. Popieramy propozycje Ministra Konstantego Radziwiłła z dnia 3 grudnia 2015 r. – „rezydentura zagwarantowana dla każdego lekarza po stażu”.
11. Zniesienie działającego wstecz zapisu o zakazie zmiany rezydentury.

Czytaj też. Fiasko spotkania młodych lekarzy w MZ. Będą protestować

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH