Rezydenci: przebudzenie mocy - serial, hitowa piosenka i spotkanie w MZ FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dziesięcioodcinkowy serial dokumentalny ''Młodzi Lekarze'' emitowany przez TVP 1 dotarł do półmetka. Co niedzielę oglądają go 2 mln widzów. Jedna z młodych lekarek z serialu stworzyła i zaśpiewała piosenkę, która stała się protest songiem Porozumienia Rezydentów OZZL.

Piosenki wysłuchano jej już ponad 10 tys. razy. W poniedziałek (8 lutego) członkowie Porozumienia Rezydentów OZZL spotykają się z ministrem zdrowia, by porozmawiać o problemach młodych lekarzy. Nadchodzi przebudzenie mocy...

Dr Jadźka śpiewa protest song
O młodych lekarzy ostatnio sporo w mediach. Na razie głośniej o tych, którzy są bohaterami serialu.

Czytaj: Młodzi lekarze żyją jak w bajce? Nie, ale mogą być jak z bajki

W Gazecie Wyborczej ukazuje się wywiad z Edytą Szymańską, która robi specjalizację z pediatrii i zajmuje się rzadkimi chorobami metabolicznymi u dzieci.

O lekarzach z serialu piszą też media regionalne. Widz - początkujący krwiodawca prosi o to, by któryś z ''Młodych lekarzy'' zachęca do krwiodawstwa. W odpowiedzi ukazuje się filmik, w którym Maciek Tyczyński wyjaśnia szczegółowo, dlaczego krew jest tak potrzebna i kto może ją oddać.

Artykuł w jednej z kolorowych gazet tytułuje jedną z bohaterek serialu Jadwigę Kłapę-Zarecką - "Polską doktor Quinn''. To ona śpiewa ''Prostą receptę'', piosenkę z czołówki serialu. I to ona jest klamrą, która spina serialowych bohaterów z działaniami środowiska rezydentów.

Dr Jadźka wykonuje też protest song stworzony dla Porozumienia Rezydentów OZZL. Na Youtube otworzono ją już ponad 10 tys. razy, emitowały ją nawet komercyjne radia.

Tekst piosenki jest zabawny, łatwo wpada w ucho. Choć nietrudno też wyczuć w nim gorzką nutę.

''Każdy ordynator/to ma kontrakt na to/by nam płacić jak najmniej. Etat to być może/cała noc na SORze/i godziny dwie na sen/Dziś zamiast kolacji, sterta biurokracji, po północy skończę znów'' - śpiewa dr Jadźka. Jest o lekarzach na wolontariatach, walczących o przetrwanie i "orzących na dom".

Jak wyjaśnia w jednym z wywiadów młoda lekarka, piosenka powstała dla Porozumienia Rezydentów, organizacji działającej na rzecz poprawy warunków szkolenia wszystkich lekarzy w trakcie specjalizacji (niezależnie od formy zatrudnienia) - do której ona również należy.

Działali już wcześniej
Jadwiga Kłapa-Zarecka przypomina, że Porozumienie Rezydentów działało już wcześniej, ale wygasło w 2007 r., kiedy młodzi lekarze dostali podwyżki, a warunki ich pracy nieco się poprawiły.

- Od tego czasu, nic więcej jednak się nie zmieniło, dlatego zrzeszyliśmy się na nowo i walczymy nie tylko o poprawę warunków finansowych - choć to na pewno jest ważne, bo w tej chwili rezydenci muszą bardzo ciężko pracować po godzinach, żeby zarobić na mieszkanie i chleb - mówi Jadwiga Kłapa-Zarecka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH