Resort zdrowia zapowiada zmiany w ustawie refundacyjnej

Ustawa o refundacji leków zostanie znowelizowana w przyszłym roku, trwają prace nad projektem - powiedział PAP wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Podkreślił, że zmiany mają zwiększyć dostęp do nowoczesnych leków.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia, wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zgodnie z ustawą Ministerstwo Zdrowia co dwa miesiące aktualizuje listę leków refundowanych w formie obwieszczenia. Ceny leków są negocjowane z firmami farmaceutycznymi.

Wiceminister zdrowia pozytywnie ocenił dotychczasowe funkcjonowanie ustawy refundacyjnej. - Zbieramy informacje z różnych środowisk, dokonujemy analizy. Po dziesięciu miesiącach funkcjonowania ustawy okazało się, że niektóre przepisy wymagają doprecyzowania, niektórych brakuje. Będziemy chcieli poprawić techniczne szczegóły, nie będą to rewolucyjne zmiany - podkreślił w rozmowie z PAP Radziewicz-Winnicki. 

Jak zapewnił, resort chce podnieść jakość przepisów regulujących rynek farmaceutyczny, ale "celem nadrzędnym jest zabezpieczenie dostępu do leków dla pacjenta". - Przygotowywane zmiany mają służyć temu, by refundowane były coraz bardziej nowoczesne i bezpieczne leki - dodał. 

Wiceminister zdrowia poinformował, że w ustawie nie zostaną zmienione zapisy, zgodnie z którymi lista refundacyjna musi być aktualizowania co dwa miesiące. - Częste publikacje listy są bardzo dobre - powodują, że w krótkim czasie udało się obniżyć cenę bardzo wielu leków - ocenił Radziewicz-Winnicki. 

Zgodnie z ustawą refundacyjną, dla leków finansowanych przez państwo określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę. NFZ nie może przeznaczać na refundację więcej niż 17 proc. swojego rocznego budżetu. 

Ustawa wprowadziła regulację "payback"; zakłada ona, że koncerny farmaceutyczne muszą zwracać pieniądze, w sytuacji, gdy zostanie przekroczony całkowity budżet NFZ na refundację. Chodzi o 50 proc. kwoty, która będzie stanowiła przekroczenie środków przewidzianych na finansowanie leków przez Fundusz. Od 2014 roku urzędowa marża ma wynosić 5 proc. - do końca 2011 roku było to 8,91 proc. W 2012 roku marża wynosi 7 proc., w 2013 - 6 proc. urzędowej ceny zbytu. 

Leki są refundowane tylko według zarejestrowanej charakterystyki produktu leczniczego. W lutym weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą minister zdrowia może podjąć decyzję administracyjną o refundowaniu leku w przypadku użycia go przy schorzeniach, których nie obejmuje zarejestrowana charakterystyka produktu. Minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Przejrzystości i konsultantów krajowych, może wprowadzić na listę refundacyjną lek stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi. 

Po proteście lekarzy, z ustawy refundacyjnej usunięto też zapisy mówiące o karach dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH