Resort zdrowia rozpoczął pracę nad projektem dot. zdrowia prokreacyjnego Rozpoczęto pracę nad projektem dot. zdrowia prokreacyjnego. Fot. Archiwum

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał we wtorek (22 grudnia) zespół, który ma opracować projekt programu z zakresu zdrowia prokreacyjnego. W jego skład weszli m.in. konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Stanisław Radowicki oraz perinatologii prof. Mirosław Wielgoś.

Na początku grudnia minister poinformował, że program, w ramach którego refundowane jest in vitro, zakończy się w połowie przyszłego roku, zapowiedział też "bardziej kompleksowe" podejście do problemu niepłodności. Mówił, że w ramach Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) powstanie program, który "będzie całościowo zajmował się problemami prokreacji".

W zarządzeniu dotyczącym powołania zespołu wskazano, że ma on opracować projekt celu operacyjnego NPZ ukierunkowanego na promocję zdrowia prokreacyjnego.

Nowo powołany zespół ma także opracować projekt programu polityki zdrowotnej z zakresu zdrowia prokreacyjnego. Opracowanie takiego programu to również jedna z zapowiedzi Radziwiłła.

Zespołowi przewodniczy wiceminister Jarosław Pinkas, a jego zastępcą jest prof. Krzysztof Kula z Katedry Andrologii i Endokrynologii Płodności Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W skład zespołu powołano również konsultantów krajowych w dziedzinach: pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego - Leokadię Jędrzejewską; położnictwa i ginekologii - prof. Stanisława Radowickiego; endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości - prof. Roberta Spaczyńskiego; perinatologii - prof. Mirosława Wielgosia.

Członkiem zespołu jest również konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie endokrynologii prof. Wojciech Zgliczyński. W skład zespołu weszli naukowcy: prof. Krzysztof Sodowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krzysztof Szaflik z Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska.

Do zespołu powołano również przedstawicieli organizacji pozarządowych: prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus Joannę Krupską oraz członka zarządu Fundacji Mamy i Taty Pawła Wolińskiego. Wśród członków zespołu znalazły się również Joanna Lukosek oraz Anna Maria Rutkowska.

W zespole pracować będzie także dyrektor Departamentu Matki i Dziecka MZ Dagmara Korbasińska.

Do udziału w pracach przewodniczący może zapraszać również osoby spoza zespołu. Członkom zespołu nie przysługuje wynagrodzenie za udział w jego posiedzeniach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH