Resort zdrowia publikuje wyjaśnienia w sprawie sieci szpitali Zaproponowane w rozporządzeniu dot. sieci szpitali przepisy nie mogą być podstawą do wyciągania pochopnych wniosków dotyczących jakichkolwiek placówek medycznych - stwierdza MZ. Fot. PTWP

W związku z publikacjami zawierającymi - zdaniem resortu - nieprawdziwe informacje o „listach szpitali do likwidacji”, w których wymieniane są różnego typu placówki (m.in. specjalistyczne i rehabilitacyjne) na stronie internetowej MZ opublikowało wyjaśnienia: celem projektowanych zmian jest zapewnienie stabilnego finansowania szpitalom, a nie ich likwidacja.

"Ryzyko zamykania placówek jest związane z obecną sytuacją, gdy szpitale nie mogą mieć pewności, co do tego, czy w danym roku w ogóle otrzymają umowę z NFZ, ani jaka będzie wysokość przyznanych im środków. Trwający od wielu lat stan permanentnej niepewności utrudnia racjonalne inwestycje i długofalową, stabilną politykę kadrową. Przyczynia się także do marnotrawienia zasobów, którymi dysponują szpitale" - tłumaczy resort.

Ministerstwo zauważa, że projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej, który wprowadza tzw. sieć szpitali, został poddany szerokim konsultacjom publicznym i zgodnie z wymogami legislacyjnymi załączono do niego projekt rozporządzenia wykonawczego, zawierający wstępne propozycje dotyczące zasad i kryteriów kwalifikacji podmiotów leczniczych do sieci. MZ podkreśla jednocześnie, że na obecnym etapie prac uzgodnieniom i konsultacjom podlega wyłącznie projekt ustawy.

"Po rozpatrzeniu uwag do ustawy, które zbieraliśmy, by jak najlepiej przygotować wprowadzenie tak istotnej zmiany, modyfikowany będzie także projekt rozporządzenia. Zaproponowane w nim przepisy nie mogą być podstawą do wyciągania pochopnych wniosków dotyczących jakichkolwiek placówek medycznych" - stwierdza MZ.

"Na obecnym etapie prac nie jest możliwe wskazanie, ani ile podmiotów leczniczych będzie miało zagwarantowane finansowanie w ramach sieci szpitali, ani które szpitale nie wejdą do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ) - czyli tzw. sieci szpitali" - tłumaczy MZ

Ministerstwo podkreśla, że projekt ustawy przewiduje szczególny tryb włączania do sieci podmiotów, które powinny być nią objęte ze względu na konieczność zapewnienia pacjentom w danym województwie odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

"Zgodnie z projektem, w sytuacji gdy takie podmioty lecznicze nie spełnią kryteriów określonych w rozporządzeniu i nie będą mogły zostać na tej podstawie zakwalifikowane do sieci, będą mogły zostać do niej włączone na podstawie decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ - po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia (art. 95n ust. 6). W uzasadnionych przypadkach możliwe będzie również odstąpienie od wymogu posiadania izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) - czytamy w wyjaśnieniu MZ.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH