Resort zdrowia przygotował zmiany w pakiecie onkologicznym FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Uproszczenie sprawozdawczości w zakresie prowadzenia list pacjentów onkologicznych oraz uelastycznienie możliwości wystawiania karty diagnostyki i leczenia onkologicznego - to główne cele projektów zmian w pakiecie onkologicznym przygotowanych przez resort zdrowia.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem 2015 r., by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych. W tym celu m.in. wystawia się pacjentom kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Pacjenci z "zieloną kartą" są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, aby nie czekali w kolejce razem z pacjentami nieonkologicznymi.

Projekt przygotowanej przez MZ nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma uprościć sprawozdawczość w zakresie prowadzenia list oczekujących na świadczenia udzielane na podstawie karty DiLO oraz uprościć kartę i uelastycznić możliwości jej wystawiania. Resort przygotował także odpowiednie zmiany w rozporządzeniach.

Projekt zakłada wyłączenie placówek medycznych prowadzących listy pacjentów onkologicznych oczekujących na świadczenie z obowiązku przekazywania niektórych danych, np. liczby oczekujących i średniego czasu oczekiwania.

W uzasadnieniu zaznaczono, że dane o wszystkich etapach diagnostyki i leczenia onkologicznego są przekazywane przez placówki medyczne Narodowemu Funduszowi Zdrowia w ramach danych charakteryzujących świadczenia udzielane na podstawie karty DiLO (w tym dane o każdym oczekującym pacjencie oraz dane pozwalające ustalić czas, jaki upłynął od wpisania na listę do czasu rozpoczęcia leczenia onkologicznego).

Odnośnie rezygnacji z przekazywania i publikowania informacji o pierwszym wolnym terminie, przyjęto iż w przypadku świadczeń udzielanych na podstawie karty DiLO, dla pacjenta istotne jest zapewnienie diagnostyki na poszczególnych etapach i rozpoczęcie leczenia w określonym czasie. Natomiast publikowane w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne informacje z onkologicznych list oczekujących mają niski walor informacyjny dla pacjentów, a w praktyce większość z nich udaje się do miejsc wskazanych przez lekarzy.

Projekt umożliwia wydawanie karty DiLO przez lekarza udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Zaproponowano też rezygnację ze wskaźnika rozpoznawania nowotworów (po przekroczeniu minimalnej jego wartości, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej tracił możliwość wydawania karty DiLO do czasu ukończenia szkolenia z zakresu wczesnego rozpoznawania nowotworów).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH