Resort zdrowia przedstawi projekty nowych ustaw

Prawdopodobnie już w piątek (10 września) resort zdrowia zaprezentuje założenia do ustawy o działalności leczniczej. Wkrótce ma się także rozpocząć debata nad projektem ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Ustawa o działalności leczniczej ma wprowadzić regulacje dotyczące przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, rząd zrezygnował z powrotu do koncepcji obowiązkowych przekształceń placówek w spółki. Do zmiany ich formy prawnej ma natomiast zmusić samorządy inny przepis, który może znaleźć się w projekcie ustawy o działalności leczniczej. Narzuci on na samorządy obowiązek bieżącego pokrywania straty finansowej odnotowanej na koncie podległego im szpitala działającego w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ).

Prawdopodobnie nowe przepisy będą przewidywały, że z rządowej pomocy w spłacie szpitalnych długów (tzw. plan B) będą mogły skorzystać również te samorządy, których placówki nie mają wprawdzie zobowiązań publiczno-prawnych, ale mają za to zobowiązania cywilno-prawne. Obecnie są one wykluczone z możliwości skorzystania z rządowego planu B.

MZ podało także, że wkrótce rozpocznie się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, która również znajdzie się w pakiecie ustaw zdrowotnych.

W skład pakietu wejdą m.in.: nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, która ma ułatwić ubieganie się o odszkodowania za błędy medyczne, ustawa refundacyjna razem z ustawą o badaniach klinicznych i prawem farmaceutycznym, ustawa o informatyzacji systemu opieki zdrowotnej oraz nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która skraca okres kształcenia specjalistów.

Szef doradców premiera Michał Boni informował w sierpniu, że do początku października do Sejmu trafi 10-12 ustaw, które będą dotyczyły ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH