Resort zdrowia przeciw przekazywaniu hospicjom dotacji celowych przez wojewodów Z roku na rok rośnie liczba pacjentów wymagających opieki paliatywnej i zapotrzebowanie na świadczenia w hospicjach stacjonarnych. Fot. archiwum

W środę (5 kwietnia) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia miało miejsce pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej. Chodziło o możliwość przekazywania hospicjom przez wojewodów środków z dotacji celowych.

- Projekt koncentruje się na tym, aby pieniądze, które można skierować na pomoc dla ciężko chorych pacjentów, nie były marnowane, ale aby można było po nie skutecznie sięgnąć - mówił poseł Cezary Grabarczyk (PO), który uzasadnił celowość nowelizacji ustawy.

- Przyjęliśmy założenie, że nie będziemy budować całego odrębnego systemu związanego z opieką hospicyjną. Mamy propozycję, która wymaga tylko jednej korekty w obowiązującym systemie prawnym dot. ochrony zdrowia. Ta jedna ingerencja w ustawie o działalności leczniczej może rozwiązać duży problem - dodał poseł Platformy.

Przypomniał, że w 2016 r. brak przepisów kompetencyjnych dla wojewody, aby ten mógł uruchomić środki z rezerwy celowej, uniemożliwił skuteczne wsparcie hospicjów.

Jedna korekta
- Dlatego też w ustawie o zmianie ustawy o działalności leczniczej proponujemy dodanie nowego przepisu art. 115 a, który stanowiłby, że dotację, o której mowa w art. 15 ust. 4, może przyznać wojewoda podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą w rodzaju stacjonarnej wykonującemu świadczenia całodobowe inne niż szpitalne, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt. 4, prowadzącemu działalność na terenie danego województwa - wskazał Cezary Grabarczyk.

Wyjaśnił, że do tego projektu zostały przygotowane opinie, zarówno Biura Analiz Sejmowych, jak i zamówione przez BAS.

- Nie zawierają one krytycznych uwag, wskazują jedynie, że problem nie zostanie być może rozwiązany całkowicie, ale proponowane regulacje mogą przyczynić się do jego rozwiązania. Tym bardziej, że z roku na rok rośnie liczba pacjentów wymagających opieki paliatywnej i - co za tym idzie - zapotrzebowanie na świadczenia w hospicjach stacjonarnych oraz innych formach tej opieki - mówił Grabarczyk.

Ile to kosztuje?
- Uważamy, że nasz projekt otworzy drogę do wsparcia pacjentów i ich rodzin: przygotowując budżet na rok 2018 będziemy w stanie zabezpieczyć środki, które następnie wojewodowie będą mogli uruchomić. W każdym z województw potrzeby będą naturalnie inne, bo np. w Mazowieckiem hospicjów jest 13, w Łódzkiem - 3, a w Kujawsko-Pomorskiem - 2, ale pamiętajmy, że niezależnie od tego będą one rosły. W poprawkach do tegorocznego budżetu zawarliśmy na ten cel kwotę 300 mln zł - podsumował.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH