Resort zdrowia o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych - projekt do konsultacji

Podczas konferencji prasowej z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz zaprezentowane zostały w piątek (4 marca) główne założenia do projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Projekt ustawy przedstawiła Ewa Kopacz oraz wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Przewiduje m.in. wprowadzenie dodatkowych, płatnych ubezpieczeń zdrowotnych dla osób, które chcą i są w stanie zapłacić za takie ubezpieczenie.

Zasadniczym celem projektu jest stworzenie systemowych ram prawnych dla zbudowania w Polsce rynku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Resort zdrowia szacuje, że w 2010 r. zamożni Polacy wydali na prywatne świadczenia zdrowotne ok. 30 miliardów złotych.  

Minister zdrowia, tłumacząc cele stworzenia ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym powiedziała m.in.: - Chodzi o to, aby w sposób cywilizowany i kontrolowany wprowadzić te pieniądze do systemu opieki zdrowotnej w Polsce.  

Ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych ma z jednej strony spowodować, aby część ze wspomnianych 30 mld zł trafiła do systemu opieki zdrowotnej, z drugiej - powinna zagwarantować osobom, których na dodatkowe ubezpieczenia nie stać, należytą realizacją świadczeń zdrowotnych, jakie przysługują im w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.  

Ministerialny projekt przewiduje ponadto:

• wprowadzenie definicji prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

• umożliwienie objęciem prywatnym ubezpieczeniem świadczeń z zakresu medycyny pracy

• możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

• obowiązek realizacji przez świadczeniodawcę kontraktu z NFZ na poziomie 90 proc. (to gwarancja dostępu do leczenia dla pacjentów bez dodatkowego ubezpieczenia).

• określenie minimalnych wymagań, jakie powinna spełniać umowa ubezpieczeniowa

• warunki współpracy pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a NFZ.  

• możliwość odliczeń podatkowych z tytułu wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych w poniedziałek (7 marca) zostanie skierowany do konsultacji społecznych i międzyresortowych.


  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH