Resort zdrowia: nowe rozwiązania korzystne dla chorych z rakiem piersi


NFZ odstąpił od odrębnego finansowania kompleksowego leczenia raka piersi, jednak nowe rozwiązania dotyczące pacjentów onkologicznych są korzystniejsze dla chorych z tym nowotworem - poinformował Krzysztof Bąk.

Fundusz pod koniec kwietnia 2014 r. opracował kryteria organizowania w naszym kraju placówek zapewniających kompleksowe leczenie raka piersi, tzw. Breast Cancer Units, i z początkiem maja skierował je do konsultacji społecznych.

Jednak pod koniec lipca 2014 r. w związku z wprowadzeniem od przyszłego roku karty pacjenta onkologicznego i tzw. pakietu kolejkowego, NFZ zmienił zarządzenie w tej sprawie i odstąpił od odrębnego kontraktowania kompleksowego leczenia raka piersi.

Krzysztof Bąk twierdzi, że ustawa z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1138) umożliwia wykonywanie diagnostyki i leczenia tej grupy pacjentów bez tzw. limitów finansowych.

- W opinii ministerstwa zdrowia wydaje się to korzystniejszym rozwiązaniem, tym bardziej, że podmiot wykonujący ''bezlimitowe'' leczenie ma obowiązek zachowania wyznaczonych terminów realizacji kolejnych etapów procesu leczenia pacjentów - podkreśla rzecznik prasowy resortu.

Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego i klinik onkologii i chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, prof. Tadeusz Pieńkowski uważa, że w przypadku tworzenia Breast Cancer Units nie chodzi tylko o problem kolejek.

- Chodzi o całkowitą zmianę oblicza opieki onkologicznej - podkreśla.

Według specjalisty, ośrodki zajmujące się kompleksowym leczeniem raka piersi, takie jak Breast Cancer Units, skupiają w jednej strukturze organizacyjnej specjalistów z różnych dziedzin medycyny, którzy realizują zarówno optymalną diagnostykę i leczenie raka piersi, ale również robią to w odpowiedniej kolejności i we właściwym czasie. Ma to ogromne znacznie dla uzyskania możliwie najlepszych efektów terapii.

- Bardzo istotne jest również zmniejszenie lęku chorych przed terapią i zapewnienie ciągłości planowanej na wiele lat opieki medycznej - podkreśla prof. Pieńkowski. Jego zdaniem, również w tym zakresie dobrze się sprawdzają Breast Cancer Units.

Specjalista powołuje się na Parlament Europejski, który postuluje tworzenie w krajach Unii ośrodków zapewniających kompleksowe leczenia raka piersi. Do 2016 r. mają one powstać we wszystkich krajach UE. Jedna taka placówka powinna przypadać na 500-700 tys. mieszkańców danego regionu, co jednocześnie wyrównuje szanse wszystkich chorych na leczenie na najwyższym poziomie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH