Resort zdrowia: kontraktowanie programów lekowych i chemioterapii bez zakłóceń

NFZ wydał zarządzenie, w którym reguluje kwestie płatności za import docelowy chemioterapeutyków sprowadzanych do Polski od kwietnia do końca czerwca, a także od 1 lipca do 31 grudnia 2012 roku. Ta decyzja była konieczna do płynnego funkcjonowania leczenia onkologicznego dla leków niezarejestrowanych w Polsce - ocenił minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz.

Podczas konferencji prasowej w resorcie zdrowia (20 czerwca) minister podkreślał dobrą współpracę z pełniącym obowiązki prezesa NFZ, Zbigniewem Teterem. Ten stwierdził, iż dzięki temu udało się opracować metody zabezpieczenia w leki pochodzące z importu docelowego dla pacjentów onkologicznych.

- Wydałem dwa zarządzenia, z których jedno reguluje dostępność tych leków, a drugie reguluje płatność za te leki dla ośrodków onkologicznych - dodał Teter.

Zdaniem prof. Wiesława Jędrzejczaka, konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii, opracowana procedura zorganizowanego finansowania jest pozytywnym rozwiązaniem.

- Będziemy musieli nauczyć się tej procedury, ale po okresie "adaptacyjnym" powinna rozwiązać problem, przynajmniej do czasu, aż podjęte zostaną kroki dotyczące rejestracji tych leków.

Minister zdrowia dodał, że Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych przygotuje uproszczoną procedurę rejestracji leków. - Wystąpiliśmy z propozycją do producentów, by część z tych leków, które nigdy w Polsce nie były zarejestrowane, przeszły taką procedurę.

Dyrektorzy oddziałów NFZ dostali też polecenie powołania osób do informowania pacjentów i ośrodków onkologicznych o wszelkich trudnościach i problemach związanych z dostępnością do chemioterapeutyków. Jednocześnie przedstawiciele ośrodków onkologicznych są zobowiązani do zgłaszania potencjalnie narastających problemów. Minister Arłukowicz przypomniał, że konsultanci wojewódzcy w dziedzinie onkologii raz w tygodniu raportują do resortu i NFZ o dostępności leków onkologicznych.

 - Obecnie żaden ośrodek nie ma problemów z zapewnieniem ciągłości leczenia - ocenił prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Minister zdrowia podsumował także proces kontraktowania programów lekowych: - Wojewódzkie oddziały NFZ raportują dwa razy w tygodniu o postępie prac nad kontraktowaniem programów lekowych. Obecnie toczy się ponad 830 postępowań konkursowych, złożono ponad 2000 ofert, około 100 umów będzie aneksowanych. Świadczy to o tym, że kontraktowanie programów lekowych i chemioterapii przebiega bez zakłóceń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH