Resort zdrowia chce ograniczyć przekształcanie szpitali w spółki Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński Fot. PTWP

Resort zdrowia pracuje nad przepisami, które ograniczą przekształcanie szpitali w spółki - poinformował w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Dodał, że zmiany będą też dotyczyły wykorzystywania zysków w placówkach, które są już spółkami.

O przebieg prac związanych ze zmianą przepisów dotyczących zaniechania komercjalizacji szpitali publicznych pytały w środę posłanki Bernadeta Krynicka i Joanna Borowiak (PiS).

Krynicka mówiła, że zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej szpitale są przekształcane w spółki, a następnie prywatyzowane. - Przez 8 lat rządzący próbowali pozbyć się odpowiedzialności za publiczny system ochrony zdrowia - oceniła.

Mówiła, że personel średni, niższy oraz pracownicy administracji większości przekształconych szpitali otrzymują minimalne wynagrodzenia za pracę. Dodała, że restrukturyzacja tych szpitali polegała głównie na redukcji zatrudnienia białego personelu, a opieka nad pacjentem stała się fikcją.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapowiedział, że projekt zmiany przepisów w tym zakresie jest już przygotowany i został skierowany do uzgodnień wewnętrznych.

- Założenia tego projektu ujmują zmiany przepisów dotyczących wystąpienia ujemnego wyniku finansowego, przepisów dotyczących funkcjonowania spółek w zakresie non profit, jak również przepisów, które ograniczają przekształcenia w spółki - wyjaśnił.

Borowiak dopytywała, jakie konkretnie działania planuje podjąć resort aby "przywrócić misję społeczną, jaką powinny pełnić szpitale funkcjonujące, dzięki środkom publicznym".

Warczyński zaznaczył, że zmiany będą dotyczyły pokrywania ujemnego wyniku finansowego, który w aktualnej regulacji może się kończyć m.in. koniecznością przekształcenia (szpitala). Wyjaśnił, że nowe przepisy będą pozwalały na zachowanie dotychczasowej formy organizacyjno-prawnej placówki.

Kolejne zmiany będą dotyczyły wykorzystywania zysków w szpitalach, które są już spółkami. Warczyński zaznaczył, że zyski spółki będą musiały być wykorzystywane na jej działalność statutową.

Dodał, że resort chce również wprowadzenia zakazu zbywania akcji bądź udziałów powyżej 49 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH