Resort zdrowia chce jak najszybciej wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia

Dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne powinny zostać wprowadzone jak najszybciej - ocenił Andrzej Włodarczyk, który w środę (26 stycznia) został wiceministrem resortu zdrowia.

– Minister Włodarczyk m.in. był tym ministrem, który rekomendował bardzo mocno dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. My jesteśmy w przededniu przedstawienia do konsultacji zewnętrznych naszej ustawy – podkreśliła Ewa Kopacz. Jak dodała, Andrzej Włodarczyk będzie pilotował w Sejmie projekt dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Zdaniem Włodarczyka dodatkowe ubezpieczenia są konieczne. – Im szybciej zostaną wprowadzone, tym lepiej. Bez nich nie uda się przeprowadzić skutecznej reformy systemu ochrony zdrowia.

Wiceminister podkreślił, że ubezpieczenia pozwolą pozyskać dodatkowe pieniądze do systemu ochrony zdrowia, które dzisiaj funkcjonują w tzw. szarej strefie usług medycznych.

Andrzej Włodarczyk był wiceministrem zdrowia od grudnia 2007 r. do maja 2008 r. – wtedy podał się do dymisji. Jak mówił, była ona spowodowana przyczynami zdrowotnymi.

Resort zdrowia zapowiedział pod koniec października ubiegłego roku, że dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne powinny zacząć obowiązywać w 2011 r. Ministerstwo zaznaczyło, że nie spowodują one dopłat do świadczeń medycznych, które są obecnie gwarantowane ze środków publicznych.

Ubezpieczenia mają zwiększyć dostęp do leczenia i uregulować system ubezpieczeń prywatnych, który już w Polsce funkcjonuje, a rynek ten – według szacunków – ma wartość od 22 do 30 mld zł rocznie. Oznacza to, że do 30 proc. środków przeznaczanych na ochronę zdrowia pochodzi z dodatkowych dopłat pacjentów.

Resort chce, by obowiązywały dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń: suplementarne i komplementarne. Pierwsze mają zapewnić m.in. krótszy czas oczekiwania na świadczenia, które są obecnie gwarantowane; drugie – powinny umożliwić dostęp do świadczeń, które nie są finansowane przez państwo.

W ustawie wprowadzającej dodatkowe ubezpieczenia ma się znaleźć m.in. ich definicja oraz zapisy umożliwiające objęcie prywatnym ubezpieczeniem także świadczeń z zakresu medycyny pracy oraz finansowanie ubezpieczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia gwarantujące dostęp do świadczeń deficytowych ma być przewidziana ulga podatkowa. W ustawie zostaną określone wymagania, jakie powinni spełniać prywatni ubezpieczyciele.

Resort zdrowia zapowiadał, że oprócz dodatkowych ubezpieczeń w 2011 r. ma ruszyć także program pilotażowy, mający na celu wprowadzenie dodatkowych ubezpieczycieli, którzy będą konkurencją dla NFZ. Pilotaż ma umożliwić przekazywanie prywatnym ubezpieczycielom środków ze składki na ubezpieczenie zdrowotne, które obecnie w całości trafiają do NFZ. Ma być on prowadzony w województwach: pomorskim i dolnośląskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH