Resort pracy pracuje nad długofalową polityką senioralną

Do września przyszłego roku powinny zostać wypracowane założenia długofalowej polityki senioralnej państwa, służącej m.in. wspieraniu aktywności ludzi starszych - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister uczestniczył w katowickiej konferencji "Pozytywna energia pokolenia 50+", towarzyszącej kończącemu się w Chorzowie kongresowi Obywatel Senior.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w sierpniu rząd przyjął pierwszy program wsparcia aktywności osób starszych, na którego realizację w tym roku przeznaczono 20 mln zł. W przyszłym roku kwota ta wzrośnie dwukrotnie - do 40 mln zł.

Do 27 września trwa konkurs ofert w ramach tego programu. Organizacje pozarządowe, we współpracy np. z samorządami, mogą zgłaszać projekty dotyczące m.in. oferty edukacyjnej dla osób starszych, solidarności wewnątrz- i międzypokoleniowej, a także zwiększenia partycypacji seniorów w życiu społecznym.

Minister podkreślił, że obok części konkursowej, rządowy program zakłada także wypracowanie służących seniorom rozwiązań systemowych.

- Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego roku, do września 2013, uda nam się sformułować założenia długofalowej polityki państwa polskiego wobec osób starszych - zapowiedział Kosiniak-Kamysz, zastrzegając, że musi to być efektem ścisłej współpracy kilku ministerstw oraz środowisk seniorów i samorządów.

Prace ma koordynować powołany niedawno w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej departament ds. seniorów. Do jego zadań należy m.in. kreowanie aktywnej polityki adresowanej do osób starszych, we współpracy z resortami: zdrowia, sportu i turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego, nauki i szkolnictwa wyższego.

Długofalowa polityka wspierania osób starszych ma skupić się na trzech najważniejszych elementach: zapewnieniu aktywności zawodowej osób starszych, zachowaniu ich aktywności społecznej po zakończeniu kariery zawodowej oraz zapewnieniu starzenia się w zdrowiu.

Rządowy program ma być jedną z odpowiedzi na wyzwania demograficzne, związane z szybkim starzeniem się polskiego społeczeństwa, ale także z wydłużaniem się życia Polaków.

- Musimy wspierać te osoby, zapewnić im właściwą opiekę medyczną i pielęgnacyjną, ale także wesprzeć zagubione często rodziny. Potrzebne jest tu wzmocnienie roli pracowników socjalnych, współpracujących z jednostkami ochrony zdrowia - wskazał Kosiniak-Kamysz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH