Resort pracy: dotacje na szkolenia dla rodzin i znajomych osób głuchych

Resort pracy opracował wzory wniosków o dofinansowanie kosztów szkolenia polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego, sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych lub tłumacza-przewodnika.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie dofinansowania kosztów szkolenia polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego, sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych lub tłumacza-przewodnika, które zawiera wzory wniosków, ma zapewnić osobom uprawnionym, członkom ich rodzin oraz osobom mającym stały lub bezpośredni kontakt z osobami uprawnionymi możliwość skorzystania z dofinansowania kosztów kształcenia na różnym poziomie z wybranej przez siebie metody komunikowania się.

Wymienione osoby będą mogły złożyć wnioski do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W rozporządzeniu określono tryb składania i rozpatrywania wniosków. Wzory wniosków zostały określone w załącznikach do rozporządzenia.

Po przekazaniu wniosku o dofinansowanie szkolenia, spełniającego wymagania formalne i merytoryczne, zawierana jest umowa, na podstawie której może zostać udzielone dofinansowanie do szkolenia.

Wysokość dofinansowania została zróżnicowana ze względu na kategorię wnioskodawcy mogącego ubiegać się o dofinansowanie. Dla osoby uprawnionej, nie więcej niż 95 proc. kosztów szkolenia, dla członka rodziny osoby uprawnionej oraz osoby mającej z nią stały lub bezpośredni kontakt - nie więcej niż 90 proc. tych kosztów.

Rozporządzenie reguluje także formę i tryb przekazania środków finansowych na konto organizatora szkolenia. Wnioskodawca będzie musiał w terminie 14 dni od dnia zakończenia szkolenia dostarczyć fakturę lub rachunek wystawiony na niego oraz dokument potwierdzający ukończenie szkolenia. Przekazanie pieniędzy na konto organizatora szkolenia nastąpi w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania tych dokumentów.

Więcej: Szkolenia z migania dla rodziny i znajomych osób głuchych

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH