Resort o swoich planach. Co najważniejsze w organizacji ochrony zdrowia w 2013 roku?

NFZ na zlecenie resortu zdrowia rozpoczął opracowywanie nowej wyceny świadczeń w pediatrii, powinna ona obowiązywać już w kontraktach na 2013 rok. Zmiany w nowym roku czekają m.in NFZ i szpitale kliniczne; wdrożona zostanie też elektroniczna karta pacjenta. Resort planuje nowelizację ustawy refundacyjnej - zapowiedział wiceminister Sławomir Neumann podczas wystąpienia w Senacie.

Wiceminister zdrowia przedstawił w Senacie (w środę wieczorem, 19 grudnia) informację na temat bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia, a także planów na przyszłość resortu zdrowia.

Minister przyznał, że sytuacja z przełomu października i listopada - kiedy kilka ważnych podmiotów leczniczych ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do leczenia szpitalnego po wyczerpaniu środków finansowych wynikających z umów z NFZ - wyklarowała się. Placówki te, po przeprowadzeniu z poszczególnymi oddziałami Funduszu ustaleń, wznowiły udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z planami rzeczowo-finansowymi wynikającymi z zawartych umów.

- Do Ministerstwa Zdrowia nie wpływają obecnie żadne sygnały świadczące o wstrzymaniu bądź zaprzestaniu realizacji świadczeń zdrowotnych. Jednym z problemów zgłaszanych w ostatnim czasie jest niedoszacowanie wartości procedur realizowanych na rzecz dzieci - mówił minister.

Kto zyska w pediatrii?
NFZ na zlecenie rozpoczął procedurę nowej wyceny świadczeń w pediatrii. Senatorowie obawiają się jednak, że na nowej wycenie zyskają głównie duże instytuty.

- W małych ośrodkach procedury pediatryczne są bardzo źle wyceniane, i wielu dyrektorów szpitali czyni takie zakusy, żeby te oddziały zlikwidować - zwraca uwagę senator Waldemar Kraska.

Minister Neumann zapewnił jednak, że zmiana wycen dotyczyć będzie wszystkich procedur pediatrycznych, nie tylko wysokospecjalistycznych.

- Nie jest naszym celem, by w jakiś szczególny sposób dopieszczać tylko i wyłącznie szpitale kliniczne pediatryczne. Wiemy o tym, że w przypadku szpitali powiatowych z oddziałami pediatrycznymi, niektóre wyceny są, mówiąc delikatnie, zbyt niskie - zaznaczył.

Dodał: - Czy ta zmiana przełoży się na to, że każdy z oddziałów pediatrycznych w tych szpitalach powiatowych będzie oddziałem dochodowym, tego nie wiem, bo każdy ma inną specyfikę i zawsze musimy na to patrzeć w sposób bardzo indywidualny.

Senator prof. Alicja Chybicka przypomniała, że od 2007 r. nie ma rozporządzenia o pediatrycznych punktach konsultacyjnych. Istnienie takich punktów, jak podkreślała, pozwoliłoby odciążyć SOR-y.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH