Resort: analizy zdecydują, czy prace nad opłatami w SPZOZ-ach zostaną wznowione Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz; FOT. PTWP

Możliwość korzystania z odpłatnych świadczeń w publicznych szpitalach miała wyrównać szanse podmiotów - zapewnił w środę (21 czerwca) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. To, czy projekt ustawy o działalności leczniczej wróci do procedowania, pokażą analizy - deklaruje MZ.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

We wtorek resort zdrowia poinformował, że konsultacje społeczne projektu zostały wstrzymane - projekt wróci do MZ, ma być ponownie analizowany. Decyzja zapadła po spotkaniu premier Beaty Szydło i szefa MZ Konstantego Radziwiłła.

Rzeczniczka MZ Milena Kruszewska zapewnia, że "między panem ministrem a panią premier nie ma sporu".

- Konsultacje projektu, do czasu zakończenia ponownej analizy w Ministerstwie Zdrowia, zostają wstrzymane. To, czy projekt wróci i w jakiej formie, będzie zależało od przeprowadzonych analiz. Za wcześnie jest, by na tym etapie mówić o efektach tych prac. Być może na przykład należy rozważyć doprecyzowanie zapisów tak, by nikt nie miał absolutnie żadnych wątpliwości, że nie ma możliwości ich nadinterpretacji - powiedziała PAP w środę (21 czerwca).

- Możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w publicznych szpitalach miała wyrównać szanse między prywatnymi i publicznymi podmiotami, prawa pacjenta nie zostałyby naruszone - zapewnił w Sejmie w środę (21 czerwca) wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Odpowiadając na pytania posłów Mieczysława Kasprzaka i Kazimierza Kotowskiego z PSL ws. projektu ustawy wiceminister Tombarkiewicz powiedział, że założono w niej, iż pacjenci mogliby leczyć na takich samych zasadach jak dotychczas, czyli korzystać w takim samym zakresie ze świadczeń gwarantowanych, które są finansowane ze środków publicznych.

- Proponowana przez nas zmiana absolutnie nie wpływa na żadne prawa pacjentów. Nasza propozycja miała zadanie tylko wyrównanie szans między podmiotami publicznymi i niepublicznymi - powiedział.

Podkreślił, że nikt nie nakazuje pacjentom, aby wykupowali świadczenia prywatne, chodziło jedynie o danie możliwości pacjentom wykupu pewnych świadczenia diagnostycznych czy leczniczych w określonych sytuacjach. - Nie wpływa to na aktualny stan uprawnień pacjentów"- zapewnił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH