Renta socjalna także dla osób przebywających za granicą

Wszystkie kluby popierają projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który przygotował resort pracy i polityki społecznej.Chodzi o zmiany dotyczące wypłacania renty socjalnej. Nowela przewiduje, że prawo do niej nie będzie wiązało się z wymogiem przebywania w Polsce.

Nowelizacja ustawy jest wymuszona wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r. TK zakwestionował uzależnienie przyznania i wypłacania renty socjalnej od wymogu przebywania w Polsce.

Nowele przewiduje, że do uzyskania tego świadczenia będzie potrzebne jedynie posiadanie w Polsce miejsca zamieszkania.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25. roku życia w trakcie nauki.

Elżbieta Seredyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniła, że obecnie z renty socjalnej korzysta 270 tys. osób.

Nowe przepisy mają wprowadzić również zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Przewidziano, że w przypadku zawieszenia renty socjalnej z powodu przychodów przekraczających określone progi, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH