Rektor WUM proponuje kontynuację mediacji między protestującymi lekarzami a rządem Czy mediację będzie kontynuował ombudsman - rzecznik akademicki WUM? Fot. PTWP

18 października rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś zwrócił się do Prezes Rady Ministrów - Beaty Szydło i przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL z propozycją rozważenia możliwości kontynuacji mediacji pomiędzy stroną rządową, a lekarzami i innymi przedstawicielami zawodów medycznych.

Pracownicy sektora ochrony zdrowia od 2 października prowadzą protest głodowy w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznego WUM.

W komunikacie przesłanym do redakcji Rynku Zdrowia profesor Wielgoś podkreślił, że wierzy, iż porozumienie satysfakcjonujące wszystkie strony nadal może być osiągnięte w stosunkowo krótkim czasie na drodze dialogu. Potrzeba jednak powrotu do rozmów na neutralnym gruncie, prowadzonych w dobrej atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania z udziałem bezstronnego i neutralnego mediatora.

Dotychczasowe doświadczenia z rozmów mediacyjnych pokazały, iż cele jakimi są wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz poprawa warunków płacowych rezydentów i innych grup zawodów medycznych są zbieżne dla wszystkich stron sporu - czytamy w komunikacie przekazanym przez Kamillę Walczak z biura prasowego WUM.

Rektor WUM deklaruje, że miejscem rozmów mediacyjnych może pozostać WUM, zaś rozmowy mogą być kontynuowane przez ombudsmana - rzecznika akademickiego WUM, który prowadził pierwszy etap rozmów mediacyjnych pomiędzy protestującymi, a przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz Ministrem Zdrowia.

Ze względu na fakt, że WUM nie jest stroną sporu, zaś protest odbywa się na jego terenie, dotyczy środowiska medycznego i zmian o charakterze systemowym, WUM wydaje się najlepszym miejscem do prowadzenia dalszych rozmów pojednawczych pomiędzy stronami - uważa rektor.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH