Według prof. Doroty Karkowskiej, doradcy prezesa ORL w Warszawie, to, że postępowania przed komisjami trwają za długo ma wynikać m.in. z trudności ze skompletowaniem składów komisji o dostatecznych kompetencjach. Dla lekarzy i prawników zasiadanie w komisjach jest dodatkową pracą, wykonywaną poza głównymi obowiązkami zawodowymi.

- Warto rozważyć czy w komisjach nie powinni pracować eksperci, dla których komisje byłyby zasadniczym miejscem pracy - proponowała profesor.

Co jest wypadkiem medycznym
Profesor zwróciła uwagę, że porządkowanie systemu odszkodowań należy rozpocząć jednak od ustalenia tego, co jest wypadkiem medycznym.

- W Nowej Zelandii w definicję wypadku medycznego wpisano kilka obszarów, wszelkie rodzaje szkód wynikające z diagnostyki, terapii, z opóźnienia pomocy medycznej, zaniechań, uszczerbku na zdrowiu ze względu na wadliwy sprzęt medyczny, zakażenia. Wyłączono zaś szkody wynikające np. braku współpracy ze strony pacjenta (nie stosowanie się do zaleceń lekarza) czy wynikające z samoistnego rozwoju choroby - wyjaśniała prof. Dorota Karkowska.

W jej opinii, podobnie jak przyznał minister zdrowia, najlepszym i dosyć prostym do wdrożenia rozwiązaniem byłoby oparcie nowego modelu wypłaty rekompensat o ZUS, który ma już doświadczenie w orzecznictwie i przyznawaniu odszkodowań. Jej zdaniem rekompensaty powinny mieć charakter jednorazowych wypłat a nie rent.

Innym możliwym rozwiązaniem byłoby przekazanie całego procesu w ręce ubezpieczycieli. Profesor zwróciła też uwagę, że w ustawie należałoby określić maksymalną wysokość rekompensaty wypłacanej w przypadku śmierci pacjenta.

Podobnie jak w Unii
Dr Andrzej Ryś z Komisji Europejskiej tłumaczył, że przyjęcie omawianego modelu ma również istotne znaczenia ze względu na stosowanie praw pacjenta w opiece transgranicznej.

- Dziś medycyna zmienia charakter, leczymy się poza granicami kraju, a w naszym systemie ochrony zdrowia jest coraz więcej obcokrajowców. Dobrze by regulacje przyjęte w tym zakresie były zbliżone do tych z innych państw - podkreślał.

Ryś przekonywał, że przyjęcie możliwości pozyskania rekompensaty za wypadek medyczny bez konieczności procesowania się przed sądem jest kierunkiem wdrażanym w coraz większej liczbie państw. - Komisja Europejska dąży do tego, by przepisy w tym zakresie były możliwie ujednolicone - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH