Rejestry medyczne: od słów powoli przechodzimy do czynów? Nie stać nas na brak rejestrów medycznych; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W Danii jest ok. 60 rejestrów medycznych, w Polsce - zaledwie kilka. Ogólne zasady ich tworzenia i prowadzenia zawarte są w założeniach do ustawy o jakości w ochronie zdrowia oraz ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, której nowelizacją zajęli się posłowie we wtorek (18 lipca).

Eksperci są zgodni, że najbardziej obiektywnym narzędziem monitorowania i porównywania efektów terapii są rzetelne rejestry medyczne. Nie mieli co do tego wątpliwości posłowie podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Rozpatrywali rządowy projekt zmian w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia przewidujący, między innymi, zmiany w zasadach tworzenia, prowadzenia i finansowania rejestrów medycznych.

Najwięcej wątpliwości dotyczyło wysokich kosztów związanych z informatyczną obsługą rejestrów.

Efektywniej wykorzystywać bazy NFZ
- Zgodnie z projektem administratorem rejestrów nie będzie już minister zdrowia, ale m.in. podmioty prowadzące działalność leczniczą. Rejestry prowadzić może także NFZ oraz inne jednostki podległe ministrowi - mówił podczas pierwszego czytania projektu wiceminister zdrowia Piotr Gryza.

- Chcemy też, aby baza danych NFZ była wykorzystywana bardziej efektywnie. Główne cele projektowanej nowelizacji to usprawnienie funkcjonowania rejestrów medycznych oraz umożliwienie gromadzenia i unifikowania przez NFZ danych z innych, nawet niewielkich rejestrów i baz medycznych - wyjaśniał wiceminister zdrowia.

- Wprowadzona zostanie regulacja, umożliwiająca ministrowi zdrowia wskazanie - w drodze rozporządzenia - świadczeniodawców, którzy nieodpłatnie będą przekazywać dane do powstałych rejestrów medycznych - dodał.

Podmiot prowadzący rejestr medyczny będzie nieodpłatnie udostępniał Narodowemu Funduszowi Zdrowia dane gromadzone w rejestrze. Będą one przetwarzane przez NFZ w celu: weryfikacji poprawności rozliczenia ze świadczeniodawcami; kontroli celowości finansowania udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej; monitorowania zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Dodatkowe finansowanie i outsourcing przetwarzania danych
Gryza zaznaczył, że nowością jest także dodatkowy mechanizm dofinansowania przez resort zdrowia tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

Minister zdrowia będzie mógł przeznaczyć na ten cel środki nie tylko w ramach puli na finansowanie programów polityki zdrowotnej (o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), ale także zyska możliwość udzielenia dotacji celowej podmiotowi prowadzącemu rejestr medyczny. Trzecie źródło finansowania to środki podmiotu prowadzącego rejestr.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH