Reforma systemu zdrowia: czy "socjalizm" przejdzie w Ameryce? Czy prezydent Barack Obama przekona Amerykanów do reformy ochrony zdrowia?

Mężczyzna, który nagle dowiaduje się, że jest chory na raka, szuka wśród znajomych kobiety, z którą mógłby się ożenić, by dzięki jej ubezpieczeniu móc się leczyć. Jego własne nie pokryje całości kosztów leczenia nowotworu...

Taką historię przed ponad dwoma laty przedstawił dr Sanjay Gupta w programie House Call emitowanym przez stację CNN. Nota bene, ten dziennikarz i korespondent, z zawodu neurochirurg, został mianowany w ubiegłym roku "naczelnym lekarzem Ameryki" przez prezydenta USA, Baracka Obamę.

Obama uczynił z reformy systemu opieki zdrowotnej jeden z głównych punktów kampanii wyborczej i zebrał ekipę ludzi, którzy pomogliby mu ją przeprowadzić. Początek był niezbyt udany, Tom Daschle – mianowany na stanowiska sekretarza zdrowia (odpowiednik ministra) oraz specjalnego pełnomocnika ds. reformy systemu opieki zdrowotnej, nie potrafił się wytłumaczyć z matactw podatkowych i ministrem nie został. Jak przyznał prezydencki doradca David Axelrod, reforma opierała się na Daschle’u i nie było planu B. Ale administracja w Waszyngtonie kontynuuje próby wprowadzenia zmian.

Kennedy: nie wszystkich stać na leczenie
Pierwsze zwiastuny zmian w systemie opieki medycznej pojawiły się w programie powojennym demokratów. Program zdrowotny pchnął do przodu demokrata John Fitzgerald Kennedy (1961-1963). Był przekonany, że nie wszystkich stać na leczenie i należy stworzyć system ubezpieczeń zdrowotnych, wspierany przez rząd federalny. Program ubezpieczeniowy Medicare (dla osób emerytów) nie przeszedł w Kongresie za jego życia, bo nie miał wtedy wystarczającego poparcia. Ale po śmierci, po wyborze na prezydenta w 1964 roku kolejnego demokraty Lyndona Johnsona, program Kennedy’ego zaczął przybierać normy prawne.

Zwrócenie uwagi na konieczność tego programu dla Amerykanów wynikało z osobistych doświadczeń rodziny Kennedych. Najstarsza siostra Kennedy’ego Rosemary (1918-2005), urodziła się upośledzona umysłowo. W 1941 roku została poddana zabiegowi lobotomii, który pogorszył jej stan. Do końca życia przebywała w zakładzie dla niepełnosprawnych.

Jej siostra Eunice doprowadziła do stworzenia przez Kennedych fundacji im. poległego w czasie II wojny światowej brata. Na programy pomocy osobom z niedorozwojem umysłowym przeznaczano rocznie ok. 1,5 mln dolarów. Kiedy ojciec Kennedy‘ego doznał wylewu w 1961 roku, jego leczenie i opieka do końca życia kosztowała rodzinę majątek. Sam John Kennedy miał problemy z kręgosłupem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH