Reforma ochrony zdrowia wpłynie na rozwój prywatnych usług medycznych? W ocenie dr Gryglewicza planowane zmiany ograniczą dostępność do bezpłatnej służby zdrowia, co zmusi pacjentów do sięgania po świadczenia komercyjne. Fot. PTWP

W ocenie dr Jerzego Gryglewicza, lekarza i eksperta Instytutu Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia sprawią, że rynek prywatnej ochrony zdrowia znacznie wzrośnie, ale będzie dostępny dla bardziej zamożnych obywateli.

Minister zdrowia w lipcu br. roku przedstawił dokument pod nazwą Narodowa Służba Zdrowia, w której przedstawił pięć priorytetów dotyczących kierunków wdrażania strategicznych zmian. Najważniejszy z nich jest ''budowa sprawnego systemu zarządzania powszechnie dostępnej służby zdrowia'' oraz stworzenie sieci szpitali - pisze Rzeczpospolita.

Ten ostatni projekt zakłada, że placówki, które znajdą się w sieci, nie będą uczestniczyć w kontraktowaniu świadczeń przez NFZ i będą miały zagwarantowany budżet roczny. Ustawa będzie preferować szpitale publiczne w dostępie do środków NFZ i spowoduje, że wiele prywatnych podmiotów realizujących bezpłatne świadczenia w ramach umowy z NFZ po 1 lipca 2017 roku nie będzie ich już realizować.

W ocenie dr Gryglewicza planowane zmiany ograniczą dostępność do bezpłatnej służby zdrowia, co zmusi pacjentów do sięgania po świadczenia komercyjne. Wszystko to sprawi, że rynek komercyjnej ochrony zdrowia znacznie wzrośnie. Na pewno dotyczyć to będzie porad lekarzy specjalistów, diagnostyki obrazowej i jednodniowych procedur zabiegowych. Niestety komercyjne procedury będą dostępne dla bardziej zamożnych obywateli.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH