Ratownicy zaskoczeni! Projekt noweli ustawy o PRM ma być gotowy za 2 tygodnie? Ratownicy zaskoczeni projektem noweli ustawy o PRM. Fot. archiwum

Za dwa tygodnie może zostać przedstawiony projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - powiedział w czwartek (23 lipca) w Sejmie wiceminister zdrowia Piotr Warczyński. Ratownicy mówią, że nie był on z nimi konsultowany od ponad pół roku i nie znają jego treści.

Warczyński odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PO Ryszarda Zawadzkiego i Jarosława Pięty m.in. o stan zaawansowania prac nad projektem noweli.

Jak powiedział, projekt może zostać upubliczniony za dwa tygodnie. Zakłada on m.in. wprowadzenie jednolitej ścieżki kształcenia ratowników medycznych. Dziś istnieją dwie - ratownikiem można zostać, uzyskując licencjat, bądź kończąc właściwe szkolenie zawodowe. Po zmianach ratownikiem będzie można zostać wyłącznie kończąc studia licencjackie.

Według Warczyńskiego projekt zakłada też konieczność zdania przez kandydatów na ratowników państwowego egzaminu, który będzie organizowało Centrum Egzaminów Medycznych, a także odbycie stażu po skończeniu studiów.

Osoba, która zda taki egzamin i odbędzie staż, uzyska prawo do wykonywania zawodu ratownika medycznego i zostanie wpisana do Rejestru Ratowników Medycznych.

Wiceminister poinformował, że zmiany wprowadzone nowelą mają dać ratownikom możliwość pracy także w innych komórkach podmiotów medycznych niż obecnie - dziś mogą to być tylko szpitalne oddziały ratunkowe i jednostki ratownictwa medycznego.

Zapewnił, że projekt był konsultowany ze środowiskiem ratowników.

O tym, co znajdzie się w ostatecznej wersji projektu noweli nie wiedzą jednak przedstawiciele tej grupy zawodowej. Zarówno Polska Rada Ratowników Medycznych (PRRM), jak i Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) poinformowały PAP, że ostatnie rozmowy na ten temat obyły się ponad pół roku temu.

Rzecznik PRRM Ireneusz Szafraniec powiedział, że ostatnie konsultacje w sprawie projektu odbyło się w grudniu ub.r. Rada poinformowała wówczas, że jest on nie do zaakceptowania i wymaga gruntownych zmian. Od tej pory kolejnych rozmów nie było.

Także przewodniczący KZZPRM Wojciech Werbicki powiedział, że ostatnia konferencja uzgodnieniowa w sprawie projektu, w której uczestniczył związek, odbyła się na początku grudnia 2014 r. Kolejna była zaplanowana na połowę stycznia tego roku, ale związek został poinformowany, że odbędzie się ona w późniejszym terminie. Od tej pory KZZPRM nie został zaproszony do rozmów.

Zmiany, których domagają się ratownicy medyczni, dotyczą stworzenia własnego samorządu zawodowego - wzorem innych zawodów medycznych: lekarzy i dentystów, pielęgniarek i położnych czy diagnostów laboratoryjnych. W ocenie części z nich wskazane byłoby też uchwalenie odrębnej ustawy o zawodzie ratownika medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH