Ratownicy o nowym rozporządzeniu: więcej obowiązków, zarobki bez zmian Rozporządzenie budzi wiele wątpliwości Fot. Archiwum

Ratownicy medyczni zapoznają się właśnie z rozporządzeniem z 20 kwietnia 2016 r. ws. medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Wejdzie ono w życie 11 maja.

Ewa Wcisło, przewodnicząca zarządu Polskiej Rady Ratowników Medycznych, nie ukrywa zadowolenia z faktu, że po 10 latach funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego rozporządzenie zostało zmienione. Według niej, zawarto w nim optymalne rozwiązania.

- Cieszymy się, że wprowadzono zmiany zarówno w czynnościach medycznych, rozszerzając je o elektrostymulację i kardiowersję, jak również zmieniono listę leków, które mogą być podawane samodzielnie przez ratownika medycznego - mówi Rynkowi Zdrowia Ewa Wcisło.

Podkreśla, że zmiany były szeroko konsultowane ze środowiskiem ratowników medycznych, w tym z Polska Radą Ratowników Medycznych, która swoje uwagi opracowała na podstawie propozycji ratowników medycznych z całej Polski.

- Rozporządzenie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ szczegółowo określa zadania ratowników medycznych nie tylko w jednostkach systemu, ale również poza nimi. Wzbudziło ono wiele kontrowersji, szczególnie w środowisku pielęgniarskim, które po zmianie ustawy o PRM nie mogło pogodzić się z faktem możliwości zatrudniania ratowników medycznych w podmiotach leczniczych - dodaje przewodnicząca zarządu PRRM.

Czas na podwyżki dla ratowników
Jednocześnie Ewa Wcisło przyznaje, że nie udało się osiągnąć wszystkiego.

- Zależało nam na umożliwieniu ratownikom medycznym intubacji dotchawiczej, w innych stanach niż nagłe zatrzymanie krążenia i wprowadzeniu amin katecholowych, zdaniem ratowników bardzo przydatnych u pacjentów w obrzęku płuc z niskim ciśnieniem. Niekoniecznie widzimy za to potrzebę stosowania tabletek przeciwbólowych w ZRM, które w rozporządzeniu się znalazły - wylicza Wcisło.

Zaznacza przy tym, że ratownicy medyczni są zadowoleni z wprowadzonych zmian.

- Środowisko oczekuje jednak wzrostu wynagrodzeń, w aspekcie podwyżek, które przyznano pielęgniarkom, również pielęgniarkom systemu, zajmującym te same stanowiska w zespołach ratownictwa medycznego i wykonującym te same czynności. Obecnie osoby pracujące w jednym zespole, z których jedna jest ratownikiem medycznym, a druga pielęgniarką systemu, mają zróżnicowane wynagrodzenie, a dysproporcja ta będzie się zwiększać - podkreśla Ewa Wcisło.

Ma nadzieję, że rozporządzenie będzie nadal zmieniane w miarę potrzeb i na kolejne prace ratownicy nie będą musieli czekać następnych 10 lat.

 Tyle oficjalnych wypowiedzi. Na profilach w mediach społecznościowych skupiających ratowników, nie wieje optymizmem. Pod publikacjami rozporządzenia z 20 kwietnia zamiast ''hura!'', częściej można znaleźć hasła ''więcej obowiązków, a zarobki te same'' czy ''Odpowiedzialność i wiedza prawie jak po lekarskim, a zarobki jak salowa''.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH