Ratownicy medyczni: komisja rozpatrzy poprawki, Sejm przyjmie ustawę o PRM - protestu nie będzie Jeżeli żądania ratowników medycznych nie zostaną spełnione, liczba dni bez podejmowania dodatkowych dyżurów będzie się systematycznie zwiększać. Fot. Archiwum

Jak zapowiadają ratownicy, 16 i 23 kwietnia mają być dniami szczególnymi dla systemu ratownictwa medycznego. Ci, którzy są wpisani do grafików dyżurów, będą w te dni normalnie pracować. Kiedy jednak zaistnieje potrzeba, aby ktoś wziął dodatkowy dyżur za chorego kolegę lub z innego powodu, takich dyżurów ratownicy już nie będą podejmować.

W takiej sytuacji może zabraknąć obsad dla wszystkich karetek. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych zapowiedział, że jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione, liczba dni bez podejmowania dodatkowych dyżurów będzie się systematycznie zwiększać.

Tak, to nasza forma nacisku
Ratownicy nie ukrywają, że jest to forma nacisku na Ministerstwo Zdrowia, rząd i posłów. Co prawda po rozmowach Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim sprawa uzgodnionych (na mocy porozumienia z lipca 2017 r.), a nierealizowanych do tej pory przez wszystkie podmioty podwyżek, które miały objąć ratowników medycznych, nie tylko tych pracujących w systemie ratownictwa medycznego (także tych z m.in. w szpitalnych SOR-ów) została uzgodniona, to jednak, nie były to wszystkie postulaty Komitetu.

Podstawowe źródło zarzewia powszechnego strajku, jakim grozili ratownicy, zostało ugaszone. Na spotkaniu 23 marca minister zdrowia przedstawił ratownikom projekt rozporządzenia, które ma gwarantować wypłatę dodatków do wynagrodzenia ratownikom. Na jego mocy dyrektorzy szpitali oraz innych placówek otrzymają środki na wypłatę dodatków z przeznaczeniem na obiecane podwyżki dla ratowników, a także na wypłatę zaległych pieniędzy dla tych, którzy ich wcześniej nie dostali.

Propozycje ministra Szumowskiego, przedstawiony przez niego projekt rozporządzenia oraz obietnice realizowania dodatkowych pieniędzy dla wszystkich, bez wyjątku, ratowników medycznych jednak do końca nie związały sprawy.

Drugim, nie mniej ważnym postulatem jakie w ubiegłym roku wysuwali protestujący ratownicy, było uchwalenie tzw. ''małej noweli'' o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zakładającej upaństwowienie systemu PRM, do końca listopada ubiegłego roku, tak aby jak najszybciej wprowadzić ją w życie.

Ustawa utknęła jednak w Sejmie. Zgłaszane przez posłów Platformy Obywatelskiej poprawki spowodowały skierowanie jej do pracy w komisji, następnie specjalnej podkomisji i do dzisiaj rządowy projekt ''małej ustawy'' jest procedowany, bo komisja nie rozpatrzyła zgłoszonych do niej poprawek. To, co miało być zrobione szybko, odwlekło się w czasie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH