Ratownicy krytykują projekt nowelizacji ustawy o PRM

Zarząd Społecznego Komitetu Ratowników Medycznych (SKRM) oraz Polskiej Rady Ratowników Medycznych przesłała uwagi do projektu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ratownicy wskazują, że część proponowanych propozycji jest sprzeczna z zaleceniami WHO Europe w sprawie organizacji O-H-EMS oraz z Konstytucją RP, a także ustawą o zawodzie lekarza.

Organizacje zwracają uwagę, że brak postulowanych przez środowisko ratowników rozwiązań skutkuje zagrożeniem życia i zdrowia żołnierzy oraz funkcjonariuszy uniemożliwiając służbom reorganizację sposobu udzielania pomocy.

Komitet wskazuje, że w istotnej części nowelizacja jest sprzeczna z postulatami środowiska ratowników medycznych.

W ocenie SKRM, efekt kilku lat pracy  Ministerstwa Zdrowia stawia pod znakiem zapytania  profesjonalizm Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego  i Ochrony Informacji Niejawnych.

"W związku z powyższym zarząd SKRM zwraca się do Ministra Zdrowia o wycofanie projektu mającego uregulować jeden z najistotniejszych społecznie obszarów oraz pilne przygotowanie nowych propozycji opartych na doktrynie prawa, wnioskach płynących z analiz, badań naukowych, strategii WHO, uwzględniających postulaty towarzystw naukowych i instytucji podległych resortom, których dotyczy regulacja" - czytamy w uwagach do projektu.

Czyt. także: Prawo wykonywania zawodu dla ratownika medycznego

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH