Ratownictwo: projekt ustawy dzieli środowisko medyczne i budzi emocje FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

16 listopada zakończyły się publiczne konsultacje projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Czy ten termin należy przedłużyć? Opinie różnych środowisk w tej kwestii są podzielone, a wiele planowanych w rozwiązań wciąż wzbudza kontrowersje.

Przypomnijmy, że przedstawiciele Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan oraz Business Center Club podpisali wspólne stanowisko, w którym zaapelowali do ministra zdrowia o przesunięcie terminu konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o PRM do 16 grudnia 2016 roku.

Kogo boli upaństwowienie ratownictwa medycznego
Autorzy stanowiska czekają na merytoryczną odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na wysłaną w październiku analizę prawną pt. "Możliwości prawne wprowadzenia  ograniczeń podmiotowych w zakresie uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego".

"Najważniejszym argumentem przemawiającym za przesunięciem terminu konsultacji jest konieczność gruntowej analizy rzeczywistych skutków tej regulacji oraz jej zgodność z normami prawnymi Unii Europejskiej" - twierdzą organizacje pracodawców.

Ich zdaniem przesłana wcześniej odpowiedź z MZ "nie odnosi się do przedmiotu analizy, a jedynie informuje, że będzie ona uwzględniona w procesie konsultacji społecznych".

Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że choć w projekcie jest kilka zapisów bulwersujących różne środowiska, to ustawa - po uwzględnieniu niektórych uwag - powinna zostać przyjęta.

- Nie dziwię się, że projekt - a szczególnie przewidziane w nim upaństwowienie systemu - niepokoi na przykład Konfederację Lewiatan czy Business Center Club, reprezentujące głównie interesy prywatnego sektora - zaznacza przewodniczący,

Dodaje: - Nasz związek od początku istnienia PRM uważa, że ratownictwo medyczne nie jest dziedziną, na której powinno się zarabiać.

To tylko gra na czas?
Podkreśla, że ratownictwo medyczne ma być służbą, a nie biznesem: - Dlatego popieramy zapisy zawarte w projekcie ustawy o PRM, w myśl których usługi w rodzaju ratownictwo medyczne powinny świadczyć wyłącznie podmioty publiczne - stwierdza Badach-Rogowski.

W jego opinii konsultacji publicznych nie należy przedłużać: - Trwały miesiąc, każdy mógł zgłosić swoje uwagi. Dlaczego środowiska, które dziś chcą prolongaty terminu nie zabiegały o to znacznie wcześniej, ale wyraziły taką wolę dopiero pod koniec konsultacji? To próba odwlekania w czasie wejścia w życie nowych regulacji - uważa szef KZZPRM.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH