Raport: wyższe ceny papierosów wpłyną pozytywnie na zdrowie Polaków

Zwiększenie średniego podatku akcyzowego do 9,76 zł na paczkę papierosów spowodowałoby rzucenie palenia przez 618 tys. Polaków - wynika z raportu zaprezentowanego w środę (8 lutego) w Ministerstwie Zdrowia.

Raport "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce" został sfinansowany przez organizację Bloomberg Philanthropies oraz fundację Bill and Melinda Gates Fundation w ramach inicjatywy Bloomberga na Rzecz Ograniczenia Używania Tytoniu. Badania zostały przeprowadzone w Polsce oraz takich krajach jak Rosja, Turcja i Ukraina.

Anna Kozieł z polskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyjaśnia, że wzrost cen papierosów o 50 proc. zredukowałoby liczbę dorosłych palaczy w naszym kraju o 618 tys. i zniechęciłby 215 tys. młodych osób do rozpoczęcia palenia. Jak wynika z raportu oznaczałoby to ograniczenie liczby przypadków przedwczesnej śmierci o 7,2 proc. Wzrost cen miałby zostać osiągnięty poprzez wprowadzenie podatku akcyzowego od paczki papierosów na pozimie 9,76 zł.

- Mimo spadku liczby palaczy, wpływy do budżetu zwiększyłyby się. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogłyby zostać przeznaczona na profilaktykę zdrowotną - mówi Anna Kozieł.

Zaznacza jednocześnie, że wdychanie dymu tytoniowego zabija od 33 do 50 proc. osób, które są narażone na jego wpływ. Z danych WHO wynika, że palenie zabija około 60-70 tys. osób rocznie w Polsce. Codziennie zaczyna palić około 500 dzieci w wieku od 13. do 17. roku życia.

Marek Haber, wiceminister zdrowia przyznaje, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn zgonów na choroby niezakaźne, związane m.in. z układem oddechowym i układem krążenia. Polska jest - niestety - jednym z "liderów" w Europie pod względem liczby mieszkańców palących tytoń. Haber przypomniał o wprowadzonej w ub. r. regulacji, która ograniczyła palenie w miejscach publicznych i zapewnił, że resort nie zaprzestał poszukiwań sposobów ograniczenia palenia tytoniu.

Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura WHO w Polsce podkreślała, że mechanizmy ekonomiczne należą do najskuteczniejszych, prowadzących do ograniczenia palenia tytoniu.

Jak podaje Stowarzyszenie MANKO, organizacja znana z prowadzenia kampanii antynikotynowych, cena papierosów w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Podatek akcyzowy stanowi w Polsce łącznie 66% średniej ważonej ceny. Średnia cena jednej paczki papierosów wynosi w Polsce ok. 2,80 euro, podczas gdy w Niemczech ok. 4,95 euro, we Francji 5,30 euro, a w Wielkiej Brytanii 8,45 euro.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH