Raport: programy prozdrowotne w miejscu pracy. Potrzebne?

Na zlecenie Bupa w Polsce, Australii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii przeprowadzono analizę oczekiwań pracowników i pracodawców wobec programów prozdrowotnych w miejscu pracy. Co o nich sądzimy?

Celem badań, w oparciu o które powstał raport „Zdrowie w pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” przeprowadzonego na zlecenie Bupa była analiza oczekiwań pracowników i pracodawców wobec działań prozdrowotnych oraz zestawienie wyników z krajów o porównywalnym modelu ekonomicznym.

Wyniki wskazują, że co trzeci ankietowany w Polsce uważa, że pracowałby wydajniej, gdyby był zdrowszy niż aktualnie.

Brak działań prozdrowotnych w firmie jest negatywnie oceniany przez pracowników, choć nie jest to bardzo istotnym czynnikiem skłaniającym do rezygnacji z pracy. Natomiast przy poszukiwaniu nowej pracy ten aspekt ma duże znaczenie, podkreśla to aż 43 proc. badanych w Polsce, podczas gdy w Wielkiej Brytanii i Australii - 26 proc., w Hiszpanii - 27 proc.

- Co równie ważne, aż 45 proc. polskich pracowników oczekuje wsparcia i inicjatywy pracodawców w zakresie zdrowia psychicznego, czyli zapobieganiu skutkom przewlekłego stresu. W dalszej kolejności wskazywana jest profilaktyka chorób układu krążenia (39 proc.) Wyniki te najbardziej zbliżone są do deklaracji pracowników w Hiszpanii - omawia wyniki badań Grzegorz Juszczyk, dyrektor Biura Edukacji Zawodowej Grupy Lux-Med, należącej do Bupa.

Dodaje: - Respondenci rzadko jednak wiązali dobry stan swojego zdrowia z działaniami dostępnymi w miejscu pracy. Zatem polscy przedsiębiorcy mają jeszcze wiele do zrobienia w obszarze profilaktyki i wsparcia dla zdrowia w pracy, a jest to niezwykle istotne, aby utrzymać pracowników w dobrej formie. 

Pracodawcy, przedstawiając swoje oczekiwania wobec wdrażanych przez nich programów zdrowotnych w miejscu pracy, przede wszystkim podawali: w Polsce i Wielkiej Brytanii - ograniczenie absencji chorobowej (odpowiednio 28 proc. i 19 proc. wskazań), w Australii - poprawę wydajności pracowników (28 proc. wskazań), w Hiszpanii - zwiększenie zaangażowania pracowników (33 proc. wskazań).

Jak pracodawcy oceniają skuteczność takich programów? W tej mierze pozytywnie wypowiada się tylko nieco ponad 40 proc. z nich. Jako obserwowane efekty działań prozdrowotnych dla pracowników podawali: zmniejszenie absencji, poprawę stanu zdrowia pracowników, zwiększenie wydajności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH