
W Polsce na cukrzycę cierpi ok. 2,6 mln osób, a liczba ta stale wzrasta.
Mimo to 35 proc. Polaków nie potrafi wymienić żadnego z jej powikłań, a jedna piąta nigdy nie badała poziomu glukozy we krwi – wynika z raportu Koalicji Na Rzecz Walki z Cukrzycą.
Badania pt. „Społeczny obraz cukrzycy” zostały wykonane na zlecenie Koalicji przez TNS OBOP z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który obchodzimy 14 listopada.
Objęto nimi 2010 osób po 15. roku życia, z którymi przeprowadzono wywiady na temat znajomości przyczyn cukrzycy, możliwości jej zapobiegania, diagnozowania, towarzyszących jej objawów i powikłań. Dodatkowo, za pomocą ankiety, przebadano 435 chorych na cukrzycę.
Do najbardziej niepokojących obserwacji autorzy raportu zaliczyli fakt, że jedna piąta Polaków nie badała nigdy stężenia glukozy we krwi i tylko jedna czwarta wykonuje takie badanie co roku. Tymczasem, szacuje się, że spośród 2,6 mln Polaków z cukrzycą aż 750 tys. nie wie o chorobie i nie jest leczona.
Poza tym, podobna liczba mieszkańców naszego kraju cierpi na zaburzenia tolerancji glukozy, które określa się jako stan przedcukrzycowy. Co trzeci z nich zachoruje na cukrzycę w ciągu 6-8 lat.
– Aż u jednej trzeciej chorych cukrzycę rozpoznano na podstawie objawów klinicznych, co oznacza, że pacjenci ci przez długie miesiące i lata żyli z cukrzycą nie będąc jej zupełnie świadomi ‒ podkreślił diabetolog doc. Leszek Czupryniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Rady Naukowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Jego zdaniem, wskazuje to na konieczność prowadzenia intensywnych badań przesiewowych w kierunku cukrzycy w całej populacji osób dorosłych.
Co czwarty uczestnik badania nie umiał wskazać ani jednego z objawów mogących świadczyć o zachorowaniu na cukrzycę. Pozostali wskazywali najczęściej na uczucie senności w ciągu dnia (28 proc.) zwiększone pragnienie (26 proc.), zmęczenie (25 proc. i zwiększony poziom cukru we krwi (25 proc.). Z raportu wynika jednak, że aż 35 proc. Polaków nie potrafi wymienić nawet jednego z tych objawów...
– Dane przedstawione w raporcie świadczą o dramatycznym stanie społecznej wiedzy o cukrzycy, jej przyczynach i skutkach. Bardzo niepokojące jest nikłe kojarzenie złego stylu życia z ryzykiem rozwoju choroby i jej powikłań, gdyż ta niska świadomość bardzo utrudnia działania profilaktyczne – skomentował doc. Leszek Czupryniak.
Jak oceniają autorzy raportu, wyniki te dowodzą jak ogromna jest potrzeba edukacji społecznej na temat cukrzycy i prowadzenia szeroko zakrojonej profilaktyki tej choroby. Działania te powinny być skierowane nie tylko do osób zdrowych, ale także do samych chorych.

CZYTAJ TAKŻE
- 17:00 XVIII Kongres Medycyny Rodzinnej: zdolność do pracy oceni lekarz rodzinny?
- 16:44 Rybnik: ok. 75 mln zł na działania poprawiające jakoś powietrza w latach 2015-18
- 16:05 Śląskie: pasażerowie lotniska Katowice odbiorą kartę EKUZ tuż przed odlotem
- 15:36 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 15:35 Za leczenie protonami NFZ zapłacił ponad 7,5 mln zł. Skorzystali wszyscy zakwalifikowani
- 15:01 Postulaty protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych zostały spisane
- 14:46 Prof. Wolsza o losach lekarzy z komisji katyńskiej z 1943 roku
- 14:31 Hartwich: czekamy, aż zapowiadany przez prezydenta projekt trafi pod obrady Sejmu
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych