Raport: nakłady na służbę zdrowia nie przekładają się na długość życia? FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Według raportu firmy doradczej Deloitte wyniki finansowe placówek medycznych może poprawić personalizacja opieki i dbanie o większą satysfakcję pacjentów, a także telemedycyna i robotyzacja.

W raporcie na temat stanu i perspektyw sektora ochrony zdrowia na świecie 2018 ("2018 Global Health Care Outlook. The Evolution of Smart Health Care") oszacowano, że w latach 2018-2021 wydatki na ochronę zdrowia na świecie będą rosły średnio o 4,1 proc. rocznie i za trzy lata będą stanowić 10,5 proc. globalnego PKB, czyli 8,7 bln dolarów.

Wśród czynników wpływających na wydatki w sektorze opieki zdrowotnej raport wymienia: problem starzejącego się społeczeństwa, rosnącą liczbę ludności, dynamiczny rozwój rynków wschodzących, kosztowne innowacje kliniczne, a także rosnące koszty pracy.

Autorzy raportu uważają, że firmy medyczne w walce o bycie coraz bardziej "smart" napotkają kilka kluczowych wyzwań. Będzie to, jak wskazano, np. generowanie zysków w niepewnej i zmieniającej się gospodarce zdrowotnej. Wymieniono także m.in. zwiększenie koncentracji na jakości świadczonych usług, a nie ich ilości, inwestycje w dynamicznie rozwijające się technologie w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia dostępu do opieki zdrowotnej oraz większą współpracę z pacjentami i dbanie o ich większą satysfakcję.

Raport wskazuje, że analizując tempo wzrostu wydatków na opiekę zdrowotną do 2020 roku, widać różnice pomiędzy poszczególnymi regionami. Eksperci firmy zastrzegają, że wyższe wydatki nie zawsze dają lepsze wyniki i jakość.

Stany Zjednoczone, gdzie wydatki na służbę zdrowia w 2016 roku wynosiły 16,9 proc. PKB, przeznaczają coraz większe kwoty na opiekę zdrowotną, ale pozostają w dolnej części zestawienia wśród krajów OECD pod względem długości życia. Z kolei Polska, gdzie wydatki na służbę zdrowia w tym samym roku wynosiły 6,3 proc. PKB, plasuje się w zestawieniu jedynie o cztery pozycje niżej od USA - wskazał, cytowany w materiałach Deloitte, lider ds. Life Sciences&Health Care w tej firmie Oliver Murphy.

Raport Deloitte pokazuje, że do roku 2021 średnia długość życia na świecie wzrośnie o ponad jeden rok, z 73 do 74,1 lat. W wyniku tego liczba osób powyżej 65. roku życia zwiększy się do 656 mln osób, czyli 11,5 proc. całej populacji. Co się z tym wiąże, rośnie zapadalność na choroby przewlekłe - w dużym stopniu na nowotwory, choroby serca i cukrzycę, którym sprzyjają: szybkie tempo urbanizacji, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i otyłość.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH